Poznań. Kolejne parkomaty w przyszłych strefach

Na wildeckich i łazarskich ulicach stoi już sto parkomatów. Trwają prace nad wprowadzeniem strefy płatnego parkowania w tych częściach Poznania.

Opakowany parkomat. Zstanie uruchomiony 1.02.2021 roku - grafika artykułu
Kolejne parkomaty w przyszłych strefach płatnego parkowania fot. ZDM

Na Wildzie nowe urządzenia są już zamontowane w rejonie ulic Droga Dębińska, Żelazka, Dolna Wilda, Chłapowskiego, św. Jerzego oraz ulic Pamiątkowej, Langiewicza, Traugutta, a także na części Wierzbięcic. Na Łazarzu natomiast m.in. na ul. Głogowskiej, Białej i Niecałej, Limanowskiego, Stablewskiego, Kasprzaka, Niegolewskich, Morawskiego i Sczanieckiej.

Jest to pierwsza partia sprzętu. Kolejne 100 sztuk, zgodnie z harmonogramem prac, zostanie ustawionych na ulicach do połowy listopada. Łącznie na Wildzie i Łazarzu będzie 396 parkomatów.

Nowoczesny sprzęt różni się od tego, który znamy z poznańskich ulic. Ma więcej funkcji, które ułatwią kierowcom korzystanie ze strefy. Nowością będzie między innymi możliwość płatności kartą lub elektronicznie (Blik). W każdym parkomacie będzie można przedłużyć ważność wykupionego biletu i uregulować opłaty dodatkowe za nieopłacony postój. 

Montaż parkomatów nie oznacza uruchomienia Strefa Płatnego Parkowania, a więc konieczności opłat za parkowanie. Zanim to nastąpi konieczne jest jeszcze wprowadzenie nowej organizacji ruchu na Wildzie i Łazarzu.  Płatne parkowanie będzie obowiązywać dopiero od 1 lutego 2021 roku.

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania na Wildzie i Łazarzu ma przede wszystkim uporządkować parkowanie i uspokoić ruch na tym terenie. Dodatkowo zwiększyć rotację pojazdów, a tym samym zapewnić większą możliwość znalezienia wolnego miejsca do zaparkowania. Jako, że zmieni się organizacja ruchu i w wielu miejscach parkowanie zostanie przeniesione z chodników na jezdnie to zyskają również piesi.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/kolejne-parkomaty-w-przyszlych-strefach,154412.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz