Poznań. Festiwal Fabuły – w tym roku online

Interesujące spotkania, debaty i wykłady, a także ogłoszenie laureatek Poznańskiej Nagrody Literackiej – to wszystko czeka na miłośników literatury w ramach Festiwalu Fabuły. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną wszystkie zaplanowane w tym roku wydarzenia odbędą się online. Festiwal rozpocznie się w najbliższy wtorek i potrwa do soboty, 21 listopada.

Plakat zapowiadający wydarzenie. Widać na nim nazwę, datę i miejsce festiwalu oraz rysunek oczu. - grafika artykułu
Festiwal Fabuły rozpocznie się w najbliższy wtorek i potrwa do soboty, 21 listopada

Festiwal Fabuły to wydarzenie poświęcone szeroko rozumianej prozie – nie tylko powieściom fabularnym, ale też esejom, biografiom, reportażom. Do Centrum Kultury Zamek zapraszani są autorzy najciekawszych i najważniejszych książek prozatorskich wydawanych w Polsce; przedstawicieli różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów. Co więcej, literatura często staje się pretekstem do rozważań o przemianach społecznych, polityce czy problemach filozoficznych. 

– Szukamy ważnych, nowych opowieści, bohaterek i bohaterów oraz języków, które poszerzają wyobraźnię i pozwalają lepiej się komunikować. Chcemy animować wielogłosową, pogłębioną dyskusję wokół literatury, a co za tym idzie także wokół naszej rzeczywistości, obyczajów, przemian społecznych i wydarzeń politycznych – tłumaczą organizatorzy wydarzenia. 

W programie tegorocznej edycji znalazły się spotkania z licznymi autorami i badaczami literatury, m.in. Dominiką Słowik, Mikołajem Łozińskim, Izabelą Morską, Joanną Rudniańską, Agnieszką Pajączkowską, Siergiejem Lebiediewem, Joanną Żabnicką, Moniką Glosowitzoraz debiutującymi twórcami – Marią Karpińską, Barbarą Sadurską i Bolesławem Chromrym. Będzie też można wysłuchać debaty pt. „Demokracja i państwo w czasie pandemii” z udziałem trójki panelistów: Joanny Krakowskiej, Beaty Siemieniako i Tomasza Markiewki. Gratką dla miłośników literatury będą na pewno wykłady z cyklu „Kanon od nowa”, podczas których wybitni polscy naukowcy interpretują lektury ze szkolnego kanonu („Trylogię Husycką”, „Ferdydurke” czy „Moralność pani Dulskiej”).

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia czwarta edycję Festiwalu Fabuły w całości odbędzie się online. Wszystkie wydarzenia transmitowane będą na portalu Facebook – na dwóch profilach: Zamek Czyta oraz Centrum Kultury Zamek

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie CK Zamek

Poznańska Nagroda Literacka

Podczas Festiwalu Fabuły poznamy także laureatów tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej. Pierwotnie planowano, że nagrodzenie zwycięzców nastąpi podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek. Niestety, organizacja tradycyjnej uroczystości na ten moment nie jest możliwa. Dlatego, wydarzenie także będzie transmitowane online (w piątek, o godz. 19).  

Zdobywczynią nagrody im. Adama Mickiewicza została Krystyna Miłobędzka. Nadal nie wiadomo jednak, kto zdobędzie Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Nominowani są: Monika Glosowitz – badaczka literatury i krytyczka literacka za książkę „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”; Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, animatorka kultury za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” oraz Joanna Żabnicka – poetka za książkę „Koniec lata”. Wszystkie wymienione twórczynie będą gośćmi tegorocznego Festiwalu Fabuły. 

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku (po śmierci Stanisława Barańczaka) Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. PNL składa się z dwóch wyróżnień. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/festiwal-fabuly-w-tym-roku-online,155511.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz