Poznań. Dostęp do plaży nad Jeziorem Kierskim

Miasto Poznań podjęło kroki w celu umożliwienia poznaniakom i mieszkańcom sąsiednich gmin dostępu do południowego brzegu Jeziora Kierskiego. Dojście do znajdującej się tam miejskiej plaży utrudnia właściciel ośrodka wypoczynkowego Kaskada. Sprawę skierowano na drogę sądową. Podjęto też kroki, aby zapewnić wypoczywającym alternatywną drogę do wody i plaży. 

Zdjęcie przedstawia miejską plażę. Na jeziorze widać pomost i statek. - grafika artykułu
Miejska plaża nad Jeziorem Kierskim/ fot. POSiR

Dostęp do miejskiej plaży nad Jeziorem Kierskim to sprawa, która od dłuższego czasu absorbuje miejskich urzędników, mieszkańców Poznania i sąsiednich gmin. Zgodnie z prawem, każdy powinien mieć zapewniony swobodny dostęp do linii brzegowej jeziora. 

Ponadto, Miasto Poznań posiada prawo własności do terenów przylegających do Jeziora Kierskiego oraz stanowiących dojście do niego. Mimo to, właściciel ośrodka wypoczynkowego Kaskada utrudnia dostęp do miejskiej plaży. Miasto nie może tolerować takiego zachowania i godzić się na łamanie prawa. Dlatego sprawę skierowano na drogę sądową. 

To nie jedyne działania. Miasto Poznań, razem z Gminą Tarnowo Podgórne i Stowarzyszeniem na rzecz Baranowa, wspólnie omówiło zaistniałą sytuację. Trwają już analizy obowiązujących zapisów planu miejscowego oraz możliwości zapewnienia alternatywnego dojścia do plaży miejskiej. Korzystając z bliskiego sąsiedztwa nieruchomości miejskich oraz gruntów Gminy Tarnowa Podgórnego rozważane jest wybudowanie schodów od strony ulicy Letniskowej w Baranowie. Inwestycja ta ma być wykonana wspólnie przez Miasto Poznań i Tarnowo Podgórne, tak aby każdy mieszkaniec tych gmin mógł swobodnie korzystać z dóbr i uroków Jeziora Kierskiego.

– Pokładam, wspólnie z mieszkańcami Poznania i Baranowa oraz Gminą Tarnowo Podgórne nadzieję, że prawo będzie respektowane, a w sytuacji, gdy dochodzi do jego naruszenia, podejmowane kroki będą szybkie i skuteczne. Na całą sprawę spojrzeć należy nie tylko przez pryzmat jednej plaży. Każde tego rodzaju zachowanie będzie spotykać się z reakcją Miasta Poznania. Naszym celem jest, aby Jezioro Kierskie i teren wokół niego były miejscem spotkań, rekreacji, sportu dla wszystkich, którzy chcą korzystać z jego uroków – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/dostep-do-plazy-nad-jeziorem-kierskim,156125.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz