Policjanci apelują: seniorze, nie daj się oszustom

Pandemia to czas, w którym oszuści działają równie intensywnie, jak zwykle. Poznańscy policjanci ostrzegają: przestępcy często wybierają na swoje ofiary seniorów i seniorki. Dlatego warto poznać ich metody, by nie dać się okraść. 

Zdjęcie przedstawia wejście na komisariat policji. Duże drewniane drzwi, nad nimi biały napis "policja" oraz znak tej służby mundurowej - grafika artykułu
Policjanci radzą seniorom – warto poznać metody oszustów

Mundurowi przypominają, że przestępcy często oszukują starsze osoby, podając się za kogoś innego – np. urzędnika, funkcjonariusza, akwizytora czy wnuczka. Grają na emocjach i wywierają na seniorach presję, by wyłudzić od nich oszczędności. 

Warto pamiętać, że wszystkie usługi z pakietu Poznań Viva Senior muszą być zamówione przez mieszkanki i mieszkańców miasta – właśnie dla bezpieczeństwa. Zawsze to senior musi sam zrobić pierwszy krok i zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. 

Podobnie pracownicy instytucji – oni również zawsze z wyprzedzeniem informują o swoich wizytach, zwłaszcza o przeglądach instalacji wentylacyjnych, elektrycznych i gazowych. Policjanci zaś nigdy nie proszą seniorów o pieniądze.

Najczęściej stosowane przez oszustów metody:

„Metoda na wnuczka”:  oszust podaje się za członka rodziny i informuje, że pilnie potrzebuje gotówki na spłatę pożyczki, operację dla chorego dziecka, zakup auta w okazyjnej cenie lub chce zapłacić odszkodowanie osobie, którą np. potrącił na przejściu dla pieszych.

 „Metoda na oficera policji”: oszust podaje się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. Informuje, że rozpracowuje szajkę oszustów, którzy właśnie zaatakowali konto bankowe seniora i wyprowadzają z niego pieniądze. Aby tego uniknąć, oszust żąda wypłaty lub przekazania  gotówki, która ma pomóc schwytać złodziei.

„Metoda na pomoc społeczną”: oszust podaje się za pracownika opieki społecznej. Informuje właściciela mieszkania, że została przyznana specjalna zapomoga, tylko trzeba podpisać odpowiednie dokumenty i oświadczenia.  

„Metoda na akwizytora”: oszust podaje się za sprzedawcę rewelacyjnych produktów, w szczególności medycznych, które uzdrawiają i pomagają we wszystkich schorzeniach. Właściciel mieszkania, który zaprasza akwizytora do siebie, może liczyć wyłącznie na zakup drogiego i bezużytecznego towaru.

„Metoda na urzędnika”: oszust podaje się za pracownika gazowni czy administracji, który przedstawia sfałszowane dokumenty niedopłaty za media czy też zaliczek na wymianę liczników, a potem pobiera w gotówce wysoką opłatę.

„Metoda na rurę”: oszust podaje się za pracownika administracji. Informuje właściciela mieszkania, że zalewane jest mieszkanie sąsiadów, wobec czego należy wykonać kontrolne sprawdzenie szczelności rur w pomieszczeniach.  

„Metoda na szklankę wody”: oszust puka do drzwi domu, mieszkania i prosi o pomoc, ponieważ musi szybko zażyć lekarstwa, ale bez wody nie jest w stanie tego zrobić. Właściciel mieszkania zaprasza oszusta do siebie i zanim zdąży napełnić szklankę wodą, traci schowane w szafie lub komodzie pieniądze i wartościowe rzeczy;

„Metoda covidowa”: oszust podaje się za przedstawiciela wyspecjalizowanej firmy, która nieodpłatnie dokonuje dezynfekcji domów i mieszkań.

Jak nie dać się przestępcom?

Mundurowi radzą, jak ustrzec się przed przestępcami. Podpowiadają, by przed otworzeniem drzwi lub przed podniesieniem słuchawki zobaczyć przez wizjer, kto przyszedł, a na wyświetlaczu telefonu sprawdzić, kto dzwoni. 

Jeśli za drzwiami stoi obca osoba, lepiej nie otwierać. Lepiej przez drzwi zapytać o cel wizyty, a jeśli gość podaje się za urzędnika – poprosić o legitymację. Dokumenty należy uważnie sprawdzić przez uchylone, zabezpieczone łańcuchem drzwi.

Gdy pojawiają się wątpliwości co do zasadności wizyty, dobrze wymówić się brakiem czasu i umówić się na inny termin. Jeśli trzeba kogoś wpuścić do mieszkania lub domu, dobrze nie spuszczać go ani na chwilę z oka. 

W sytuacji, gdy gość jest natarczywy lub wywiera presję – należy zadzwonić po policję (nr tel. 112) lub zaalarmować otoczenie. 

Policjanci radzą też, by nie przekazywać pieniędzy kurierom i nie wyrzucać ich przez okno ani do pojemników na śmieci.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/policjanci-apeluja-seniorze-nie-daj-sie-oszustom,155081.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz