Policja karze trucicieli

Prawie 100 mandatów i ponad 30 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – to efekt sierpniowych kontroli przy użyciu specjalistycznego auta. Samochód Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście. 

Na pierwszym planie znajduje się urządzenie do pomiaru spalin. W tle widać policyjny samochód oraz urząd miasta. - grafika artykułu
Samochód ETDiE pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście

Pojazd, którego zakup dofinansowało Miasto Poznań, został przekazany funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. W czerwcu ubiegłego roku wyjechał na ulice łapać trucicieli.

Samochód, oprócz tradycyjnego sprzętu policyjnego, zaopatrzony jest w specjalistyczne urządzenia, m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy auta (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin. Auto wyposażone jest również w część biurową. Do dyspozycji policjantów są np. siedzenia i robocze stoliki, umożliwiające bieżące wypełnianie i weryfikowanie dokumentów, a także mała szafka, w której można przechować druki. 

Specjalistyczny pojazd spełnia swoją rolę. Do tej pory (dane na koniec sierpnia) poznańscy policjanci skontrolowali z jego pomocą 2795 pojazdów, w 737 przypadkach zatrzymali dowód rejestracyjny. Spora liczba, bo aż 1309 kierowców została ukarana mandatami, kolejne 260 otrzymało poczuczenia. 

Tylko w sierpniu policjanci skontrolowali 218 pojazdów. Wystawiono 99 mandatów i 3 pouczenia. Zatrzymano 31 dowodów rejestracyjnych. Do sądu skierowano 4 wnioski o ukaranie.  

Miasto Poznań dofinansowało zakup samochodu kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/policja-karze-trucicieli,153250.html

Dodaj komentarz