Pierwszy śnieg w Poznaniu

Amatorzy sportów zimowych mają powód do radości. Od kilku dni duży stok narciarski Malta Ski pokrywa się śniegiem. Za jego produkcję odpowiada jedyna tego typu maszyna w Polsce. – Urządzenie działa jak nasza atmosfera. Na zasadzie różnicy ciśnień oraz wymiany ciepła i zimna wytwarza zupełnie naturalny śnieg, i to nawet przy temperaturze 25 stopni Celsjusza – mówi Paweł Cielewicz z Malta Ski w Poznaniu. 

Zdjęcie przedstawia stok narciarski częściowo pokryty sniegiem. - grafika artykułu
Naśnieżanie 150-metrowego stoku już się rozpoczęło,fot. Malta Ski.

Zimy w Polsce nie rozpieszczają narciarzy i snowboardzistów. Wysokie temperatury sprawiają, że śnieg szybko topnieje, a stosowane powszechnie armatki śnieżne można uruchomić, dopiero gdy temperatura za oknem spadnie kilka stopni poniżej zera. Rozwiązaniem tego problemu ma być sprowadzona z Włoch maszyna, która, jak szacują pracownicy Malta Ski, w około miesiąc powinna pokryć stok śniegiem. 

– Jest to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, jedno z nielicznych w europie. Maszyna może pracować nawet przy temperaturze 25 st. C, co umożliwi poznaniakom korzystanie ze stoku już w listopadzie, niezależnie od kapryśnej ostatnio aury zimowej. Prawdopodobnie będzie to pierwszy w Polsce w tym sezonie stoki z pokrywą śnieżną – zaznacza Paweł Cielewicz.

Naśnieżanie 150-metrowego stoku już się rozpoczęło. Maszyna może pracować w temperaturze do – 3 st. C. Jeżeli słupki rtęci w termometrze spadną poniżej tej wartości, uruchomione zostaną armatki śnieżne. Według zapowiedzi pierwsi goście będą mogli zjechać ze stoku po śniegu około połowy listopada. 

Malta Ski posiada szeroką ofertę kursów zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Oferuje lekcje indywidualne, jak i również kursy grupowe. Naukę jazdy na nartach mogą podjąć już dzieci od 4. roku życia. Z kolei  na snowboardzie mogą zacząć zjeżdżać już 6-latki. Górnego limitu wieku nie ma. Cena za zajęcia w grupach do 6 osób z instruktorem to koszt od 39 zł.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/pierwszy-snieg-w-poznaniu,132051.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz