Odwiedź nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego online

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości uruchomiło stronę internetową poświęconą budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.To okazja, by po raz pierwszy i na razie wirtualnie, zobaczyć jak będzie wyglądać placówki oraz co zostanie w niej pokazane. Witryna pozwoli również sprawdzić aktualny stan prac nad inwestycją.

Zdjęcie prezetuję przyszłe Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Na pierwszym planie zieleń, na drugim budynki muzeum. - grafika artykułu
Odwiedź nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego online, fot. WMN.

– Za pośrednictwem strony zamierzamy przedstawiać najważniejsze informacje związane z ideą budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Chcemy na bieżąco i jak najrzetelniej informować o trwających postępach prac nad projektem budowlano-wykonawczym, o naszej kolekcji eksponatów, które docelowo mają trafić na nową wystawę stałą. Zrobimy wszystko, aby wiedza o samym Powstaniu Wielkopolskim, jego następstwach dla odradzającej się ojczyzny i potrzebie godnego upamiętnienia tego sukcesu w postaci nowoczesnego muzeum dotarła do wszystkich Polaków – wyjaśnia Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Witryna znajduje się pod adresem www.powstanie.wmn.poznan.pl. Na stronę wprowadzają prawnukowie powstańców, którzy przedstawiają ideę towarzyszącą tej wielkiej inwestycji kulturalnej Miasta Poznania. O swojej fascynacji powstaniem, o jego ogólnonarodowym znaczeniu i oczekiwaniu na nową siedzibę muzeum opowiada Julia Czarnul – prawnuczka rysownika i powstańca Leona Prauzińskiego, na którego pocztówkach przedstawiających powstańcze epizody wychowało się całe pokolenie Wielkopolan w dwudziestoleciu międzywojennym. Drugą z występujących osób jest Karol Przesławski, prawnuk Stanisława Powalisza, członka POW Zaboru Pruskiego, który po wybuchu Powstania Wielkopolskiego kierował grupą skautów-gońców przy Dowództwie Głównym Powstania.

Każdy znajdzie tutaj podstawowe informacje o przyszłej inwestycji, czyli lokalizację nowego muzeum, jego animowaną wizualizację przygotowaną przez zwycięską pracownię architektoniczną WXCA oraz postępy prowadzonych obecnie prac nad projektem budowlano-wykonawczym. Oprócz ogólnych informacji o projekcie, na stronie można zobaczyć także to co znajdzie się  na przyszłej ekspozycji stałej nowego muzeum.

Warto obejrzeć i wysłuchać sześciu historii związanych ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim. Są oparte na wybranych eksponatach, wokół których powstały te opowieści i które nawiązują do struktury przyszłej wystawy stałej – od genezy powstania do jego znaczenia i konsekwencji dla historii Polski. Wyjątkowym dopełnieniem przekazu jest katalog najciekawszych eksponatów, które będą podstawą przyszłej ekspozycji. Katalog będzie cały czas aktualizowany o pojawiające się nowe eksponaty i artefakty.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości na stronie zamierza też informować o trwającej cały czas zbiórce eksponatów związanych z powstaniem i Wielkopolską przełomu XIX i XX wieku. Wirtualny spacer i nowa strona to idealne miejsce, aby pokazywać rodzinne pamiątki, jakimi zechcą podzielić się potomkowie powstańców. Te najciekawsze pokazane zostaną w obecnej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu na Starym Rynku.

Prezentowany projekt powstał ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Przy okazji uruchomienia nowej strony internetowej dyrektorzy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysław Terlecki i Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki podpisali list intencyjny. Sygnatariusze zamierzają podjąć wspólne działania, przede wszystkim w zakresie przygotowania i zrealizowania nowoczesnej, atrakcyjnej wystawy stałej nowego muzeum.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/odwiedz-nowe-muzeum-powstania-wielkopolskiego-online,155350.html