Oddajemy Wyspę Młyńską pieszym i rowerzystom

Jeszcze przed wakacjami wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na Wyspie Młyńskiej, która ograniczy ruch samochodów. Po otwarciu tarasów przy Młynach Rothera to miejsce każdego dnia jest wyjątkowo chętnie odwiedzane przez spacerujących bydgoszczan i turystów. Wprowadzamy szereg innych rozwiązań korzystnych dla pieszych i rowerzystów w Salonie Bydgoszczy.

– Wyspa Młyńska ze zrewitalizowanym gmachem Młyna Rothera stała się wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla bydgoszczan. Wraz z otwarciem kolejnych części Parku Kultury będzie ona przyciągać jeszcze więcej mieszkańców i turystów. Chcemy maksymalnie wykorzystać jej rekreacyjny potencjał. Liczę, że ograniczenie ruchu samochodów zachęci jeszcze więcej osób do spędzania czasu w Salonie Miasta. Te zmiany będą sprzyjać też częstszym podróżom z wykorzystaniem rowerów oraz komunikacji publicznej – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Dojazd tylko do posesji

Parkowanie na Wyspie Młyńskiej będzie mocno ograniczone, a ruch pojazdów będzie możliwy tylko dla kierowców  dojeżdżających do posesji zlokalizowanych na Wyspie.

  • Dla ruchu kołowego zamknięty zostanie mostek w ciągu ul. Ku Młynom. Przejazd nim możliwy będzie tylko dla służb miejskich i drogowych.
  • Przejazd od strony ul. Focha będzie możliwy tylko dla pojazdów dojeżdżających do posesji i dostaw towarów. Kierowcy chcąc wyjechać z Wyspy Młyńskiej również będą musieli skorzystać z ulicy Focha.
  • Wzdłuż ulic Mennica pojawią się zakazy parkowania z tabliczkami informującymi o ewentualnym odholowaniu źle zaparkowanego pojazdu. Parkowanie będzie możliwe wyłącznie na miejscach do tego wyznaczonych.

Zmiany jeszcze przed wakacjami

Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. Zakładamy, że zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już w I połowie czerwca bieżącego roku. Warto podkreślić, że w związku z budową wielopoziomowego parkingu P+R na Grudziądzkiej zdecydowaliśmy się również na likwidację parkingu przed Młynami Rothera. W jego miejscu powstało szerokie dojście dla pieszych, gdzie będą jeszcze ustawiane elementy  małej architektury.

To już się udało

To kolejny etap zmian w organizacji ruchu na Starym Mieście. Wcześniej ruch samochodowy ograniczony został na Starym Rynku i przyległych ulicach. W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej odcięty został wjazd na ul. Długą od strony Zbożowego Rynku, a odcinek do ul. Pod Blankami odzyskał historyczne nawierzchnie. Wprowadziliśmy też szereg udogodnień dla pieszych na Wyspie Młyńskiej dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami: przebudowaliśmy przejścia dla pieszych, dobudowaliśmy brakujące fragmenty chodników i wymalowaliśmy w odpowiednich miejscach niebieskie koperty.

Rowerem przez Stare Miasto

Organizacja ruchu na Starym Mieście preferuje też ruch rowerowy. Zbudowaliśmy drogi rowerowe prowadzące do Starego Miasta wzdłuż ul. Kujawskiej i Focha oraz wzdłuż bulwaru od mostów kolejowych do mostów Solidarności. Na ulicach  Gdańskiej i Wiatrakowej wytyczone zostały kontrapasy. W porozumieniu z Zespołem ds. Rowerowych wprowadziliśmy kontraruch na wielu ulicach jednokierunkowych oraz ustawiliśmy w mieście pół tysiąca stojaków. Od tego roku można również wypożyczyć rowery cargo. Przygotowywane są kolejne inwestycje, m.in. budowa trasy rowerowej wzdłuż północnego nabrzeża Brdy. W ramach zagospodarowania przestrzeni przed Młynami oraz tarasu planowaliśmy budowę parkingów rowerowych. Jednak widząc ilu z mieszkańców przyjeżdża na Wyspę rowerami oraz ograniczeniem wjazdu samochodów w najbliższym czasie znacznie zwiększymy liczbę  miejsc do parkowania dla rowerów.

Wyspa Młyńska  w komplecie

Na początku roku przeprowadzone zostały prace związane z porządkowaniem Wyspy Młyńskiej. Rozebrana została publiczna toaleta i amfiteatr zasłaniające widok na zrewitalizowany Młyn Rothera, przy których powstały tarasy i fontanny. Przebudowano ścieżki i oświetlenie tak by było ono spójne z iluminacją zrewitalizowanego kompleksu młyna i spichrzy. Dzięki tym dodatkowym pracom centralna część Wysp Młyńskiej doskonale komponuje się z odrestaurowanym gmachem Młyna Rothera i spichrzy.  Na ten rok zaplanowaliśmy również modernizację Międzywodzia.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz; https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/oddajemy-wyspe-mlynska-pieszym-i-rowerzystom/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz