Nowy wóz dla poznańskich strażaków

Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Krzesiny wzbogaciła się o nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Volvo FL 4X4. Sprzęt będzie znacznym wsparciem w codziennej służbie strażaków i bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Zakup został częściowo sfinansowany przez Urząd Miasta Poznania.  

Czerowny wóz strażacki z właczonymi sygnałami. - grafika artykułu
Nowy wóz ze sprzętem kosztował blisko 805 tys. zł, fot. OSP Poznań-Krzesiny

Volvo zastąpi wysłużonego, 25-letniego Jelcza. Nowy pojazd to średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na obie osie i kabiną przystosowaną do przewozu 6 strażaków. Wóz jest wyposażony m.in. w wyciągarkę elektryczną, zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów, a do tego wąż i działko wodno-pianowe. Jego waga (ze sprzętem i pełnym zbiornikiem) to 16 ton. 

– Aktualnie strażacy przechodzą szkolenie z obsługi pojazdu. Uczą się techniki jazdy oraz obsługi sprzętu takiego jak: autopompa oraz szybkie natarcie. W najbliższym czasie wóz zostanie wprowadzony do służby, co znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.  

Nowy wóz ze sprzętem kosztował blisko 805 tys. zł, z czego ponad 300 tys. zł pochodziło z miejskiej dotacji. Pozostałe środki przekazali: Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rada Osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo. 

Na wyposażeniu OSP Poznań-Krzesiny oprócz nowego Volvo jest także wóz ratowniczo-gaśniczy Renault, samochód operacyjny marki Volkswagen, a także wycofywany obecnie ze służby Jelcz. 

To kolejny nowoczesny wóz służący do celów ratowniczo-gaśniczych dofinansowany z budżetu Miasta. W ostatnich latach dzięki miejskim środkom w podobne pojazdy udało się wyposażyć OSP Poznań-Głuszyna oraz OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/nowy-woz-dla-poznanskich-strazakow,156099.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz