Nowe kontraruchy na poznańskich ulicach

Na kolejnych ulicach osiedlowych, w południowo zachodniej części Poznania, wprowadzany jest kontraruch dla rowerzystów. Dzięki temu łatwiej będzie dojechać do domu, sklepu czy szkoły.

Widok na ulicę z kontraruchem rowerowym - grafika artykułu
Nowe kontraruchy na poznańskich ulicach fot. ZDM

Większość z nowych rozwiązań to realizacja projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego „Rowerowy pakiet dla Górczyna, Junikowa i Ławicy”. Choć wprowadzono kilka dodatkowych zmian, tak by usprawnić ruch rowerowy na większym obszarze i zwiększyć atrakcyjność tego środka przemieszczania się po Poznaniu. Były one głównie zgłaszane przez mieszkańców danych osiedli.

Z jazdy pod prąd rowerzyści będą mogli skorzystać na następujących ulicach: Czereśniowej, Sieradzkiej,  Soboteckiej, Świebodzińskiej, Gostyńskiej, Kościańskiej, Stęszewskiej (odcinek Rawicka – Bojanowska), Janosika, Jaskiniowej, Krobskiej, Ostrobramskiej, Zbawiciela, Perzyckiej, Sławińskiej, Jałowcowej, Laudeńskiej, Oskierkiej, Oleśnickiej, Dobrej.

Kontraruch umożliwia poruszania się rowerzystom na jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h w przeciwnym kierunku niż samochody. O możliwości jazdy rowerem pod prąd informują znaki pionowe – tabliczki „nie dotyczy rowerów” oraz oznakowanie poziome – tzw. sierżanty rowerowe czyli piktogramy rowerów ze strzałką wskazującą kierunek i tor ruchu.  

Warto przypomnieć, że Standardy rowerowe dla miasta Poznania wskazują, że ulice jednokierunkowe powinny być dostępna dla rowerów w dwóch kierunkach. Spełnienie tego wymogu umożliwia właśnie kontraruch. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla rowerzystów: skraca drogę, zmniejsza liczbę punktów kolizji i zapewnia kontakt wzrokowy rowerzystom i kierowcom, pozwala rowerzystom unikać odcinków ulic i skrzyżowań o niekorzystnych parametrach bezpieczeństwa ruchu.

Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Ich koszt to 100 tysięcy złotych.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/nowe-kontraruchy-na-poznanskich-ulicach,156489.html

Dodaj komentarz