Nagroda im. Andrzeja Białasa

W środę, 2 września obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Białasa, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz byłego dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda jego imienia. 

Na zdjęciu znajduje się Andrzej Białas - grafika artykułu
2 września obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Białasa

Jako społecznik i wieloletni przewodniczący Rady Osiedla ŁawicaAndrzej Białas zawsze starał się być blisko ludzi. Udzielał się w wielu projektach i pomagał tym, którzy tego potrzebowali. Bez wątpienia zasługuje na to, by uczcić jego pamięć. Dlatego Miasto Poznań zdecydowało, że uczyni go patronem jednej z nagród w konkursie Inicjatory 2019.

– Andrzej Białas był prawdziwym społecznikiem, bo zawsze był blisko ludzi, zarówno jako radny osiedlowy, dyrektor mojego gabinetu czy pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego. Angażował się w wiele projektów. Był zawsze uśmiechnięty i otwarty na innych. Tak zapamiętali go poznaniacy i poznanianki. Nadając nagrodzie imię Andrzeja Białasa, chcemy uhonorować jego pracę dla miasta i mieszkańców – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Ideą konkursu Inicjatory 2019 jest wyróżnienie najlepszych inicjatyw pozarządowych organizowanych na rzecz miasta i mieszkańców Poznania. Nominowane mogą być poznańskie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne i inne podmioty, które realizowały inicjatywy obywatelskie w ramach nieodpłatnych działań społecznych lub społecznej odpowiedzialności biznesu. 

W tegorocznej odsłonie konkursu „Inicjatory 2019 – Najlepsza Poznańska Inicjatywa Pozarządowa” kapituła wytypuje zwycięzców w czterech kategoriach:

  • Inicjator Roku – projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych, 
  • Inicjator Wspierający – inicjatywy ukierunkowane na pomoc osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska,
  • Inicjator Aktywizujący – przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia,
  • Inicjator Nowatorski – inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, dotychczas niepodejmowane formy aktywności.

Dodatkowo w otwartym głosowaniu swoją nagrodę przyznają także poznaniacy. Inicjator Mieszkańców to statuetka wręczana niezależnie od nagród w powyższych kategoriach, w otwartym głosowaniu, które zostanie uruchomione po ocenie formalnej zgłoszonych projektów. To właśnie patronem tego wyróżnienia będzie w tym roku Andrzej Białas. 

Andrzej Białas był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, mając 62 lata.

Więcej o konkursie Inicjatory 2019 można przeczytać na stronie Poznan.pl.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/nagroda-im-andrzeja-bialasa,152371.html

Dodaj komentarz