Muzeum pod wirtualną lupą

Poznaniacy i turyści mogą zwiedzić Muzeum Archeologiczne oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci także wirtualnie. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z dóbr kultury wszystkim – także osobom, które z różnych względów nie mogą odwiedzić wymienionych placówek osobiście. 

Zdjęcie przedstawia muzealne zbiory - pozostałości glinianych naczyń i narzędzi, umieszczone w gablocie. - grafika artykułu
Poznaniacy i turyści mogą zwiedzić Muzeum Archeologiczne oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci także wirtualnie

W ramach projektu „Muzeum pod Wirtualną Lupą” zeskanowano 5 wystaw stałych w Pałacu Górków oraz fragmenty ekspozycji w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie możliwości samodzielnego, wirtualnego zwiedzania. 

Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z dóbr kultury osobom, które z różnych względów nie mają możliwości, aby złożyć wizytę w muzeum. Ponadto forma wirtualnego obcowania z dziedzictwem jest bliska osobom z młodszego pokolenia. Być może w ten sposób uda się zachęcić je do zwiększania świadomości historycznej. 

Zgłębianie wiedzy umożliwia cykl nagrań prezentujący omówienie muzealnych artefaktów (tłumaczonych także na język migowy). Vlogi dostępne są na stronie muzeum, profilach facebookowych oraz muzealnym kanale youtube

Częścią projektu „Muzeum pod Wirtualną Lupą” są także zagadki graficzne i quizy oparte zarówno na zdigitalizowanych wystawach, jak i różnego rodzaju materiałach udostępnionych już na stronach internetowych muzeum oraz rezerwatu. Publikowane są one w mediach społecznościowych (profile facebookowe muzeum i rezerwatu oraz na profilu muzealnym na twitterze). Wirtualne zabawy umożliwiają interakcję i dyskusję. Pozwalają również w kreatywny sposób korzystać z dostępnego dziedzictwa kulturowego.

Projekt „Muzeum pod wirtualną lupą” otrzymał dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie muzeum. Co tydzień Muzeum Archeologiczne w uatrakcyjnia swoją wirtualną ofertę.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/muzeum-pod-wirtualna-lupa,134385.html

Dodaj komentarz