Interaktywne muzeum gotowe

Muzeum Kanału Bydgoskiego zyskało nowoczesną przestrzeń. Przy ul. Staroszkolnej powstało Centrum Edukacyjno-Społeczne, które będzie miejscem spotkań dla młodzieży, seniorów i społeczników z okolicy. To inwestycja, na którą wydaliśmy ponad 2 mln zł i pozyskaliśmy wysokie dofinansowanie z UE.

Niewielki budynek znajdujący się tuż obok Kanału Bydgoskiego przeszedł gruntowny remont. W zabytkowym budynku z czerwonej cegły powstało Centrum Edukacyjno-Społeczne, które ma być miejscem spotkań dla młodzieży, seniorów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na rzecz bydgoszczan, a także Rady Osiedla Okole. W obiekcie swoją siedzibę będzie miało również Muzeum Kanału Bydgoskiego.

– W tym miejscu będziemy spotykać się nie tylko ze względu na historię Kanału Bydgoskiego, ale również będziemy realizować nowe ścieżki, m.in. spotykać się z ekologią, z florą i fauną Kanału Bydgoskiego. Ale pamiętajmy, że ten budynek to nie tylko muzeum, to także miejsce spotkań mieszkańców, miejsce otwarte dla ludzi. Mam nadzieję, że bardzo szybko ze stowarzyszeniami, organizacjami wypełnimy go treścią – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej kustosz muzeum Tomasz Izajasz.

W wyremontowanym budynku będziemy mogli oglądać wystawy nt. Kanału Bydgoskiego i żeglugi śródlądowej. Będą odbywać się tam różnego rodzaju warsztaty, wykłady i spotkania integracyjne. Rekonstruktorzy historyczni będą prowadzić dla dzieci i młodzieży szkolnej zajęcia żywej historii. W przyszłości dzieci będą uczyć się tam fechtunku historycznego (szermierka, strzelanie z łuku). Na zewnątrz będzie czekać wypożyczalnia kajaków, organizowane będą również Mistrzostwa Smoczych Łodzi.

– To ważny dzień dla społeczności szkolnej, dla społeczności związanej z historią naszego miasta, ale też dla wszystkich mieszkańców – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Cieszę się, że ta inwestycja, mimo pandemii covid-19, przebiegała wzorowo. Dziękuję wykonawcom i mojemu wydziałowi inwestycji, który to wspaniale nadzorował. To naprawdę piękne miejsce, niech służy wszystkim!

Budynek jest przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o tych osobach zaprojektowano zewnętrzny podjazd, a w środku budynku platformę obsługującą dwie kondygnacje. Centrum jest wyposażone w dostęp do internetu, system nagłośnienia i monitoring.

Prace remontowe rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku. Na realizację tej inwestycji udało nam się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. Osiedle, na którym powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne objęte jest Gminnym Programem Rewitalizacji, którego celem jest wzmacnianie integracji społecznej. Koszt tej inwestycji to 2,6 mln zł. Dofinansowanie w ramach ZIT wynosi 2,1 mln zł.

Otwarcie muzeum już w czerwcu.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz; https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/interaktywne-muzeum-gotowe/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz