Główna alejka w białostockim Lesie Zwierzynieckim będzie miała nazwę – Ambientowa

Alejka biegnąca przez Park Konstytucji 3 Maja i Zwierzyniec w Białymstoku ma nową nazwę – Aleja Ambientowa.

Z takim wnioskiem wystąpiło Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne – organizator Up To Date Festival. Pomysł poparło Miasto. Dziś (23 listopada) radni zagłosowali za tą propozycją. Będzie to druga, po Alei Bluesa, muzyczna aleja w naszym mieście.

Ambient to gatunek muzyki elektronicznej, inspirowany naturą, tworzony z myślą o wytchnieniu od współczesnego życia w pośpiechu. Cieszy się na świecie ogromną popularnością. Białystok od ponad dekady – dzięki Up To Date Festival – stanowi jeden z ważniejszych ośrodków wspierających ten rodzaj muzyki.

To tu narodził się cykl Salonów Ambientu, a w ramach festiwalu odbywa się seria koncertów Centralny Salon Ambientu, które stanowią zwieńczenie całorocznej aktywności poświęconej muzyce ambient, prowadzonej w całej Polsce. To również w Białymstoku został zapoczątkowany Ambient Park, do dziś największe wydarzenie ambientowe w tej części Europy.

Lokalizacja Alei Ambientowej nie została wybrana przypadkowo. Pięknie utrzymany park sąsiadujący z wyjątkowym rezerwatem natury to jedno z ulubionych miejsc spacerów białostoczan.

– Czasami warto wyjść poza schemat i przełamać sztampowe myślenie. Stąd za świetny pomysł uważam propozycję organizatorów Up To Date Festival, by w Parku Konstytucji znalazło się miejsce dla Alei Ambientowej. Miejsce wybrano idealnie, bo ambient to gatunek muzyki elektronicznej kojarzący się z przyrodą i wyciszeniemCieszę się, że radni poparli tę oddolną, obywatelską inicjatywę i na mapie Białegostoku mamy nową muzyczną aleję.

– powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Powstanie Alei Ambientowej w przestrzeni miejskiej podkreśli też znaczenie wysokiej klasy wydarzeń kulturalnych wspieranych finansowo z budżetu miasta, które dzięki swojej renomie świetnie promują Białystok w Polsce i na świecie.

Aleja Ambientowa położona jest w obrębie nr 10 – Mickiewicza na częściach działek oznaczonych numerami geodezyjnymi: 964/4 i 964/7 oraz w obrębie nr 11 – Śródmieście na części działki 1998/2, stanowiących własność Gminy Białystok. Biegnie ona przez Park Konstytucji 3 Maja, Las Zwierzyniecki i Rezerwat Las Zwierzyniecki.

Oprac. Es.

Get involved!

Comments

No comments yet