Dynamiczny postęp prac przy ul. Opolskiej

Budowa komunalnego osiedla przy ulicy Opolskiej idzie szybciej niż zakładał pierwotny plan. Dzięki temu drugi etap inwestycji mógł rozpocząć się z blisko trzymiesięcznym wyprzedzeniem. 

Z lotu ptaka: na pierwszym plac budowy przy ul. Opolskiej, na drugim drzewa, bloki. - grafika artykułu
Trzy budynki powstające w ramach pierwszego etapu inwestycji są już w dużym zaawansowaniu robót murarskich, fot. ZKZL.

To największa inwestycja w historii Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Docelowo na osiedlu ma powstać 1100 mieszkań. Aktualnie trwają prace nad oddaniem 287 z nich. Ta część inwestycji została podzielona na dwa etapy. W pierwszym wykonane zostaną dwa bloki pięciokondygnacyjne i jeden blok trzykondygnacyjny. W drugim etapie – kolejne dwa bloki z czterema kondygnacjami.

Plac budowy został przekazany pod koniec lutego i już teraz mieszkańcy Poznania mogą zobaczyć jak prężnie postępują prace. Trzy budynki powstające w ramach pierwszego etapu inwestycji są już w dużym zaawansowaniu robót murarskich. W jednym z bloków wymurowano już ostatnią kondygnację i w najbliższym czasie rozpocznie się montaż konstrukcji dachu. Dwa pozostałe bloki są w fazie murowania czwartej kondygnacji.

Dzięki takiemu zaawansowaniu prac ZKZL mógł przekazać wykonawcy teren pod budowę drugiego etapu. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace przygotowawcze, obecnie są już wylewane fundamenty. W tym samym czasie ruszyły również roboty przy budowie sieci zewnętrznych.

Warto przypomnieć, że w pierwszym etapie aż 38 mieszkań będzie przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 będzie można dostosować do ich potrzeb. To blisko 30 proc. całości mieszkań budowanych w pierwszym etapie. W tej kwestii spółka wyszła naprzeciw potrzebom poznaniaków i mocno rozszerzyła swoje plany w tym zakresie.

Przy ulicy Opolskiej do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych. Projektując nowe osiedle przy ulicy Opolskiej nie zapomniano o zagospodarowaniu terenu wokół budynków. W sąsiedztwie bloków pojawią się drogi wewnętrzne, miejsca postojowe dla mieszkańców, chodniki, niezbędne oświetlenie oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Łączna kwota inwestycji wyniesie ok. 62 miliony zł. Planowane oddanie mieszkań w pierwszym etapie na nastąpić w 2022 roku.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/dynamiczny-postep-prac-przy-ul-opolskiej,153006.html

Dodaj komentarz