Dopłynęli kajakami do Torunia

Uczestnicy 60. Międzynarodowego Spływu Kajakowego „Pojezierze Brodnickie, Drwęca, Wisła” zatrzymali się w Toruniu. To jeden z pięciu przystanków na trasie.

Spływ rozpoczął się 31 lipca 2021 r. w Bachotku i potrwa do 12 sierpnia 2021 r. – tego dnia kajakarze dopłyną do Chełmna. Łącznie mają do pokonania trasę długości  223 kilometrów. Impreza co roku cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów wodnych. – Spływ trwa 13 dni i w 2021 roku bierze w nim udział łącznie 92 uczestników. Dodatkowo w Lubiczu dołączyło do nas 80 uczestników, którzy pokonali odcinek do ruin zamku krzyżackiego znajdujących się u ujścia Drwęcymówił Stanisław Konowalik, prezes Klubu Turystów Wodnych w Chełmnie. W 60. edycji spływu bierze udział także 3 kajakarzy z Holandii i 3 z Niemiec. – Pływamy turystycznie, nie wyczynowo. Mamy czas, żeby odpocząć, pozwiedzać miejscowości znajdujące się na naszej trasie i podziwiać przyrodę. Jest to wspaniała przygoda – dodał Stanisław Konowalik.

Toruń jest tradycyjnie jednym z przystanków na trasie spływu. Do naszego miasta dopłynęło około 70 osób, w bardzo różnym wieku. Najstarszy uczestnik ma 82 lata, najmłodszy zaś 9. Kajakarze, którzy rozbili namioty przy Przystani AZS, spędzili w Toruniu cały dzień 9 sierpnia 2021 r., poznając nasze miasto z przewodnikiem. W tym dniu z częścią uczestników  spływu spotkał się prezydent Michał Zaleski. – Co dla nas szczególnie ważne, na tej liczącej 223 km trasie uczestnicy spędzają zwykle dzień lub dwa dni w Toruniu i zwiedzają pobliski zespół staromiejski. Mam nadzieję, że w kolejnych latach równie chętnie będą Państwo zatrzymywać się w naszym gościnnym mieściemówił prezydent Michał Zaleski, przekazując upominki toruńskie dla uczestników. Z okazji jubileuszowego spływu prezydent wręczył prezesowi Klubu Turystów Wodnych pamiątkowy kompas.

Organizatorem  Międzynarodowego Spływu Kajakowego „Pojezierze Brodnickie, Drwęca, Wisła”, jest Klub Turystów Wodnych w Chełmnie. – Klub Turystów Wodnych wywodzi się z drużyny harcerskiej i powstał w 1946 roku. Początkowo organizowano spływy ogólnopolskie, które z czasem przerodziły się w imprezy międzynarodowe. Uczestnicy z zagranicy szczególnie zachwycają się przyrodą, jaka ich otacza  opowiadał pilot spływu Krzysztof Bolt, którego ojciec Lech Bolt był jednym z jego twórców.

Międzynarodowy Spływ Kajakowy „Pojezierze Brodnickie, Drwęca, Wisła” ma swoich wiernych uczestników, którzy od lat nie wyobrażają sobie innego sposobu na udane spędzenie wakacji. – Ja jestem tu już piętnasty raz i obiecuję, że za rok też popłynę. Jest tu nas 12 górali z Podbeskidzia, co roku dołączają kolejni kajakarze z naszego regionuzapewniał Franciszek Duźniak, najstarszy uczestnik spływu.

Przez dziesięciolecia impreza wpisała się w kalendarz ważniejszych impreza kajakowych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jej celem jest zarówno promocja sportów wodnych i aktywnego stylu życia, jak również regionu, jego walorów przyrodniczych oraz zabytków.

źródło: komunikat UM Torun; https://www.torun.pl/pl/doplyneli-kajakami-do-torunia