Budynek zespołu szkół przy ul. Różanej odzyskuje blask

Trwa remont elewacji budynku Zespołu Szkół nr 5 w Poznaniu. To ponad stuletni gmach u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego. Widać już efekty prac.

Zdjęcie przedstawia budynek Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Różanej. Trwa remont, na murach znajdują się rusztowania. U dołu zdjęcia widać ulicę i zaparkowane na poboczach samochody. - grafika artykułu
Budynek zespołu szkół przy ul. Różanej odzyskuje blask

– Sukcesywnie inwestujemy w oświatę. Dzięki temu poznańscy uczniowie mają coraz lepsze warunki nauki, a nauczyciele mogą pracować w komforcie. Remont zespołu szkół przy ul. Różanej to nie tylko przykład dbałości o edukację dzieci i młodzieży, ale również troski o poznańskie zabytki. Dzięki takim inwestycjom nasze miasto staje się coraz piękniejsze – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Budynek Zespołu Szkół nr 5 od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków. Gmach zbudowano w latach 1913-1915. Wszelkie roboty są realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

– To kolejny budynek szkoły w Poznaniu, któremu przywracamy dawną świetność. Trwa remont elewacji zachodniej wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, odnowione zostało już wejście do przedszkola oraz wejście główne do budynku. Na szczególną uwagę zasługują odresturowane drzwi do przedszkola, które odzyskały pierwotny charakter w kolorze niebieskim – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Niebieska będzie również stolarka okienna, która jest sukcesywnie wymieniana. Odnawiane są także liczne elementy architektury barokowo-klasycystycznej, jak ozdobne płaskorzeźby z piaskowca. Prace wcześniej poprzedziły specjalistyczne badania, które pomogły wskazać pierwotny kolor poszczególnych elementów.

Prowadzony remont elewacji obejmuje m.in. osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ściany fundamentowej, naprawę rys, pęknięć i ubytków w murze, renowację podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów oraz naprawę i uzupełnienie tynku.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/budynek-zespolu-szkol-przy-ul-rozanej-odzyskuje-blask,153209.html

Dodaj komentarz