Biblioteka rozbłyśnie na złoto

Biblioteka Raczyńskich w piątek rozbłyśnie w ciepłych, złotych barwach. Wszystko w ramach kampanii „Złoty wrzesień”, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów dziecięcych. W akcję włączyły się samorządy, organizacje społeczne i podmioty prywatne z całego świata. Na poziomie europejskim akcję koordynuje wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Koordynator PE ds. Praw Dziecka – Ewa Kopacz.

Na ilustracji widać miasto podświetlone na złoto. Nad zdjęciem znajduje się napis Gold September i złota wstążka. - grafika artykułu
Symbolem kampanii „Złoty wrzesień” jest złota wstążka, która nawiązuje do najcenniejszego kruszcu i reprezentuje największą wartość – zdrowie dzieci

Symbolem kampanii jest złota wstążka, która nawiązuje do najcenniejszego kruszcu i reprezentuje największą wartość – zdrowie dzieci. Partnerzy kampanii, w geście solidarności, rozświetlają na złoto charakterystyczne dla danego regionu budynki. W Warszawie rozbłyśnie w ten sposób Pałac Kultury. W Poznaniu będzie to Biblioteka Raczyńskich. Na złoto podświetlone zostaną wewnętrzne pomieszczenia. Efekt będzie widoczny od strony Al. Marcinkowskiego. Budynki rozbłysną punktualnie o godz. 20. 

– Celem kampanii „Złoty wrzesień” jest podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego oraz okazanie solidarności i wsparcia dla dzieci walczących z rakiem, ich rodzin oraz osób, które pokonały chorobę. Miasto Poznań włączyło się w tę inicjatywę. Na złoto rozbłyśnie budynek biblioteki – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie. W światowy Dzień Wcześniaka miejskie budynki są podświetlane na fioletowo, a w Dzień Świadomości Autyzmu na niebiesko – zauważa zastępca prezydenta. 

W tym roku, z inicjatywy Koordynatora Parlamentu Europejskiego ds. Praw Dziecka – Ewy Kopacz oraz SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare – organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców oraz pacjentów do kampanii dołączył Parlament Europejski oraz wiele podmiotów z całej Unii Europejskiej. Akcja rozpoczęła się 1 września oświetleniem budynku Parlamentu Europejskiego. 

Kampania „Złoty Wrzesień” jest elementem budowania europejskiej strategii walki z rakiem.

– W obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego, w ramach prac komisji specjalnej ds. walki z rakiem będziemy pracować nad stworzenie przepisów, które pomogą Europejczykom uzyskać równy dostęp do najskuteczniejszych leków i terapii, zwłaszcza w leczeniu naszych dzieci. Chcemy aby każdy Europejczyk, niezależnie od miejsca, w którym mieszka miał dostęp do najnowszych terapii i leczenia, ponieważ to daje szanse na wyzdrowienie. Walka z rakiem to wyścig z czasem. Dlatego chcemy, żeby wszystkie osoby cierpiące na raka, miały na samym starcie – równe szanse. Wymaga to współpracy na wielu poziomach, wykorzystania wiedzy i doświadczeń najlepszych specjalistów z całej Europy. Cieszę się na współpracę z samorządem, a także środowiskiem lekarskim z Poznania i Wielkopolski, którzy mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami i wybitną wiedzą. Będziemy z niej korzystać – deklaruje Ewa Kopacz.

Nowotwory są pierwszą przyczyną śmierci niemowląt, a w samej Unii Europejskiej co roku diagnozowanych jest aż 35 tys. nowych zachorowań na raka u dzieci. Według danych Europejskiej Wspólnoty Raka Wieku Dziecięcego, w UE żyje około pół miliona osób, które przeżyły tę chorobę w dzieciństwie. Większość z nich odczuwa jej długoterminowe skutki, co znacząco utrudnia im codzienne życie. Jest to związane w dużej mierze z metodami leczenia i terapiami stosowanymi w ostatnich dziesięcioleciach. Znaczne nierówności w dostępie do opieki i wiedzy w całej Europie powodują do 20 procent różnicy w przeżywalności dzieci w poszczególnych krajach UE.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/biblioteka-rozblysnie-na-zloto,153415.html

Dodaj komentarz