Baloniarze ze świata w Toruniu

Toruń będzie gościł 64. Puchar Gordona Benetta – najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze na świecie. Wydarzenie odbędzie się 19-22 sierpnia 2021 na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego.

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych w lotach długodystansowych, zwane Pucharem Gordona Benetta, organizowane są od 1906 r., a do Polski wrócą po 85 latach. Do Torunia przyjedzie co najmniej dwadzieścia załóg, piloci kilkunastu balonów turystycznych, międzynarodowe media i pasjonaci zawodów z różnych stron świata. Obserwatorzy mogą liczyć na wiele atrakcji, m.in. loty balonów nad miastem, nocny przejazd z palnikami przez miasto i pokazy lotnicze i wystawy retro pojazdów. Wydarzenie będzie w całości transmitowane online.

Warto dodać, że Polacy są jedną z najbardziej utytułowanych nacji w tej dyscyplinie sportu – w zawodach triumfowali sześciokrotnie (w latach 1933, 1934, 1935, 1938, 1983 oraz 2018). W 2018 roku, po starcie w Bernie, po tytuł mistrzów sięgnęli Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, którzy w czasie 58 godzin i 28 minut przelecieli dystans 1145 km. W ten sposób załoga wywalczyła szósty dla naszego kraju puchar Gordona Bennetta i umocniła się na siódmym miejscu w klasyfikacji dotychczasowych zwycięzców imprezy. Sukces dał Polsce prawo organizacji zawodów, które ze względu na sytuacją pandemiczną, zostały przesunięte z ubiegłego na 2021 rok.

Przypomnijmy, że Toruń posiada bogate tradycje lotnicze. Stacjonował tu w międzywojniu batalion balonowy i działała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych. Trzykrotnie odbywały się tutaj także Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar płk. Aleksandra Wańkowicza (w latach 1935, 1936 i 1937).

Więcej o zawodach na stronie Aeroklubu Polskiego – kliknij, aby przejść na stronę 

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/baloniarze-ze-swiata-w-toruniu

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz