Rusza Bydgoski Budżet Obywatelski. W puli 16 milionów złotych na pomysły mieszkańców – 30% albo L

Od 1 czerwca czekamy na pomysły mieszkańców w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Bydgoszczanie mają do wydania 16 milionów złotych. Projekty osiedlowe, projekty społeczne i duże zadania ponadosiedlowe – pomysłów może być wiele!

W czwartek, 28 maja zastępca prezydenta Michał Sztybel przekazał bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców. Pula pieniędzy w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego pozostaje bez zmian. Przez ponad 6 tygodni urzędnicy będą czekać na pomysły mieszkańców, które wpłyną na zmianę otoczenia bydgoskich osiedli, sposób spędzania czasu wolnego i aktywizację lokalnych społeczności. Pomysły można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.bydgoszcz.pl/bbo

Inaugurujemy dziś nową edycję Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomimo pandemii koronawirusa i trudnej sytuacji finansowej samorządów, prezydent Rafał Bruski podjął decyzję, że oszczędności nie obejmą budżetu obywatelskiego.

To oznacza kolejne 16 milionów złotych oddane w ręce Bydgoszczan. Znaczna część tej kwoty, bo 12 milionów złotych przeznaczamy na sztandarowe projekty osiedlowe. Zadania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim często realizowane są przez lokalnych wykonawców.

Ograniczenie finansowe budżetu oznaczałoby w praktyce mniej ofert dla lokalnych firm. Dziękuje także za wsparcie w realizacji programu Radzie ds. Partycypacji Społecznej, która napędza nas do wprowadzania kolejnych zmian, by Budżet Obywatelski był jeszcze doskonalszy – tłumaczy zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Nowe rozdanie BBO
Mieszkańcy mają czas od 1 czerwca do 15 lipca na zgłaszanie pomysłów. Do wyboru są trzy rodzaje projektów, wszystkie znane z poprzedniej edycji: duże zadania ponadosiedlowe, projekty na wybranych osiedlach oraz małe projekty społeczne. Projekty ponadosiedlowe z pewnością wyróżniają się wartością zadania, która może wynieść aż do 1,5 mln zł. Do każdego projektu ponadosiedlowego niezbędne jest dołączenie trzech uchwał Rad Osiedli. Łącznie na realizację projektów ponadosiedlowych przeznaczamy ponad 3 mln zł.

12 milionów złotych na kolejną kategorię projektów osiedlowych oznacza kilkadziesiąt nowych zadań, które doczekają się realizacji. Warto zastanowić się, czy mamy pomysł na zagospodarowanie naszego najbliższego otoczenia za te pieniądze. Zasada jest prosta wartość jednego projektu nie może przekroczyć 50 procent puli środków przeznaczonych na osiedle. W przypadku projektów osiedlowych nie trzeba dołączać uchwał Rad Osiedli. Podział środków na konkretne osiedla znajduje się TUTAJ.

Ostatnia kategoria dotyczy małych projektów społecznych. Są to projekty nie inwestycyjne, gdzie wartość jednego projektu nie może przekroczyć 38.600 zł. Jako małe projekty społeczne mogą być zgłaszane projekty dedykowane m.in. dzieciom, młodzieży i seniorom. Z założenia mają to być działania z zakresu m.in. animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, ekologii, integracji, sportu.

Jakie  projekty można zgłaszać?
Do Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Muszą być ogólnodostępne – z efektu ich realizacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy (zadanie będzie ogólnodostępne). Należy pamiętać, że teren na którym będą zlokalizowane musi należeć do miasta lub być we władaniu miasta Bydgoszczy. Warto pamiętać, że realizacja projektu powinna zostać zrealizowana w kolejnym roku budżetowym. Przykładowe koszty zadań znajdują się TUTAJ

Kto może zgłosić projekt?
Do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego może złożyć projekt każda osoba, która najpóźniej w dniu złożenia wniosku skończyła 16 lat. W przypadku zgłaszania projektu przez osobę, która ma mniej niż 16 lat, należy dołączyć także zgodę opiekuna prawnego. Żeby zgłosić projekt wystarczy być mieszkańcem Bydgoszczy, nie ma konieczności zameldowania na terenie miasta.

Ile projektów można zgłosić?
Każdy mieszkaniec może zgłosić
– 3 projekty osiedlowe
– 3 projekty ponadosiedlowe
– 3 małe projekty społeczne.  

Pomoc w przygotowaniu formularza zgłoszenia
W związku z obecną sytuacją pandemii  pomoc w zakresie zgłaszania projektów można uzyskać pisząc na adres budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 52-52-58-58-962,  52-58-58-926 lub 52-58-58-926

Kontakt do pracowników Urzędu Miasta Bydgoszczy i miejskich jednostek TUTAJ

TUTAJ NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA.

Źródło: bydgoszcz.pl

Dodaj komentarz