Rozpoczęła się przebudowa zamku krzyżackiego w Świeciu

Pod koniec kwietnia rozpoczęła się realizacja jednej z największych inwestycji Świecia ostatnich lat – przebudowa zamku

Najbliższe dni upłyną na usuwaniu betonowej pokrywy nad sklepieniami kolebkowymi w piwnicy wschodniej. Zastąpi ją strop, który nie będzie obciążać sklepień.

Przebudowę realizuje spółkę Kontbud z Bydgoszczy. Pierwszy etap przebudowy zamku zakłada remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego. Na wieżę dostaniemy się kręconymi schodami, po wejściu przez drzwi znajdujące się u jej podstawy.

Zostaną też odtworzone gwiaździste sklepienia nad kaplicą i kapitularzem oraz odbudowana ściana między nimi. Będą w nich się mieściły sale wystawowe Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej, która przeniesie się z ul. Kopernika.

Wykonane zostaną fundamenty szybu windowego, ale sama winda, podobnie jak remont dachu, który ma być dwuspadowy i pokryty dachówkami, to już zadanie na drugi etap, który zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. Prace potrwają do końca maja 2021 r.

Oprócz tego, w ramach innego przetargu, wokół zamku powstanie rozległy teren rekreacyjny z placem zabaw, alejkami, ławkami, ścieżkami rowerowymi i wyposażeniem do obsługi imprez plenerowych.

Pierwszy etap przebudowy zamku będzie kosztował 6 mln 741 tys. zł.

– Dzięki temu, że dostaliśmy 2,5 mln zł unijnego dofinansowania, udział własny miasta będzie znacznie mniejszy – zaznacza burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Źródło: swiecie.eu

Get involved!

Comments

No comments yet