Rondo Olimpijczyków Polskich w Suwałkach. Pierwsze takie rondo w Polsce

Rondo Olimpijczyków Polskich – taką nazwę oficjalnie nosi od poniedziałku 14 września 2020r. rondo u zbiegu ulic Sportowej i Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach – w mieście, w którym nie brak sportowych konotacji.

Głównym elementem ronda jest 10 metrowy maszt z flagą Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Symboliczna uroczystość nadania nazwy rondu zbiegła się z wizytą wielu słynnych olimpijczyków.

Jesteśmy przy ulicy Sportowej, przy której leży suwalski stadion lekkoatletyczny, obok osiedla o nazwie Olimpijskie Ogrody, obok sportowego przedszkola. Myślę, że aż tylu skojarzeń z szeroko rozumianym sportem ciężko by się doszukiwać w całym kraju

– mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który podziękował władzom Polskiego Komitetu Olimpijskiego za wyrażenie zgody na umiejscowienie w tym miejscu flagi PKOL.

Jerzy Jakobsche, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego obecny na uroczystości podziękował za inicjatywę oraz wyraził nadzieję, że Suwałki jeszcze mocniej zaznaczą się dzięki temu na sportowej mapie Polski.

Na uroczystość został również wytypowany symboliczny aczkolwiek bardzo szczególny poczet flagowy: Joanna Mendak, rodowita Suwalczanka, pływaczka, wielokrotna złota medalistka letnich igrzysk paraolimpijskich, Maria Magdalena Andrejczyk –zawodniczka klubu LUKS Hańcza z Suwałk, lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, na których zajęła 4. miejsce oraz Wojciech Fortuna – skoczek narciarski, mistrz olimpijski i mistrza świata z Sapporo, a od 2 marca tego roku Honorowy Obywatel Suwałk.

Goście obecni na uroczystości wzięli również udział w zwiedzaniu hali Suwałki Arena, gdzie Joanna Mendak – zawodniczka MUKS Olimpijczyk w Suwałkach oraz Edward Dec – jej trener otrzymali z rąk Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk stypendia olimpijskie.

Warto dodać, że Polski Komitet Olimpijski odznaczył Prezydenta Suwałk złotym medalem z okazji 100-lecia istnienia PKOL za zasługi dla polskiego sportu.

Oprac. Es.

Źródło i foto: UM Suwałki

Dodaj komentarz