Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Komitet społeczny walczy z zakłamaniem – 30% albo L

Powstanie społeczny komitet obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. „Nasz Dziennik” przypomniał, że znajdowali się w nim Polacy. Obchody są planowane na 14 czerwca 2020 r. Zebranie organizacyjne komitetu odbędzie się w Tarnowie 7 grudnia.

Stowarzyszenie Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego „Prawo do Prawdy” apeluje do muzeum Auschwitz i władz polskich o godne upamiętnienie rocznicy. Zgłosiło postulaty dotyczące formuły obchodów, m.in. by muzeum było w tym dniu wyłączone ze zwiedzania i by był to dzień poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Ofiar i pierwszemu transportowi więźniów do obozu, żeby była odprawiona msza pod Blokiem Śmierci.

O realizację tych postulatów ma zadbać społeczny komitet skupiający wiele organizacji i stowarzyszeń. Barbara Wojnarowska-Gautier ze stowarzyszenia, była więźniarka KL Auschwitz, podkreśliła w rozmowie z gazetą, że trwa walka o prawdę.

– Chodzi o zamanifestowanie tej prawdy, że Polacy byli pierwszymi więźniami Auschwitz – podkreśliła. Wskazała, że byli więźniowie i ich rodziny chcieliby, żeby obraz z tej uroczystości poszedł w świat.

– Jest takie zakłamanie na ten temat, to określenie „polskie obozy śmierci”, to obwinianie nas o różne zbrodnie, których nie popełniliśmy – zaznaczyła.

Dziennik poinformował, że Kancelaria Prezydenta i resort kultury obiecały, iż niebawem przygotują odpowiedź na pytania stowarzyszenia. Muzeum Auschwitz odpowiedziało, że może się zająć sprawą dopiero za kilka miesięcy.#wieszwiecejPolub nas

Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych Urszula Kowalska wskazała, że jej stowarzyszenie chce przedstawić sprawę obchodów prezydentowi, którego chce prosić o patronat, i premierowi. Liczy też na możliwość porozumienia z muzeum.

– Chcemy usiąść przy jednym stole i debatować nad najlepszym rozwiązaniem dla Polski – wyjaśniła.

Kilkanaście lat temu ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, jest obchodzony 14 czerwca.

źródło: PAP, „NASZ DZIENNIK”

Dodaj komentarz