Przystanki bardziej przyjazne dla pasażerów

Inwestycje transportowe w latach 2021 i 2022 będą związane przede wszystkim dużymi projektami, takimi jak m.in. budowa trasy tramwajowej na Naramowice, modernizacja ronda Rataje, czy ul. Wierzbięcice. Ale pasażerowie mogą liczyć także na wiele mniejszych, ale bardzo potrzebnych usprawnień, które znacznie ułatwią korzystanie z komunikacji  publicznej. Wśród nich znajduje się m.in. przebudowa dwóch ważnych przystanków – Rynek Jeżycki i Kosińskiego, dzięki czemu będzie można dużo łatwiej wsiąść i wysiąść z tramwaju.

Odcinek ulicy Dąbrowskiego przy rynku Jeżyckim - grafika artykułu
W przyszłym roku nowy przystanek wiedeński powstanie przy rynku Jeżyckim fot. ZTM

Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się do budowy przystanków typu wiedeńskiego na ulicy Dąbrowskiego (przy rynku Jeżyckim), co w zdecydowany sposób podwyższy ich standard. Aktualnie trwa ich projektowanie, a prace budowlane są przewidziane w 2021 r. 

– Zależy nam na doprowadzeniu tych przystanków do oczekiwanego przez naszych pasażerów standardu, oznaczającego znacznie łatwiejsze, a tym samym bezpieczniejsze korzystanie z pojazdów komunikacji publicznej – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment drogi na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa). To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, z niepełnosprawnościami, mających problem z poruszaniem się, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

W 2021 r. będą także prowadzone prace projektowe dotyczące przystanków Rynek Jeżycki na ulicy Kraszewskiego, których przebudowa planowana jest w roku 2022. Po jej zakończeniu wsiadanie i wysiadanie z tramwajów oraz autobusów będzie wygodniejsze.

Łatwiej także na Wildzie i Górczynie

W 2021 roku rozpocznie się również dostosowywanie przystanków Kosińskiego i Pamiątkowa do potrzeb osób starszych i mniej sprawnych. Prace są skoordynowane z trwającą modernizacją ulicy Wierzbięcice.

– Wspólnie z MPK Poznań przykładamy dużą wagę do takiego planowania prac, żeby w miarę możliwości były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów – mówi Jan Gosiewski. – Właśnie dlatego rozpoczęcie remontu torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej na dalszym odcinku ul. 28 Czerwca 1956 r. zostało przewidziane w przyszłym roku.

W ramach wymiany infrastruktury torowo-sieciowej od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej przebudowane zostaną przystanki Kosińskiego oraz Pamiątkowa. Oba będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na czym zyskają nie tylko pacjentki i pacjenci Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi, ale wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej. Zakończenie tych prac jest planowane na rok 2022.

Na poprawę standardu  będą mogli także liczyć mieszkańcy i pasażerowie z Górczyna. W przyszłym roku ZTM zaplanował przebudowę przystanku Sielska przed pętlą Górczyn. Po zakończeniu prac będzie można z łatwej korzystać z tramwajów.

Przystanki autobusowe w nowej odsłonie

W przyszłym roku planowane są również kolejne modernizacje przystanków autobusowych. Celem jest podniesienie standardu i komfortu korzystania z komunikacji oraz poprawa bezpieczeństwa. Przebudowane zostaną przystanki Podolany i Orła Białego III, rozbudowany zostanie przystanek Ogrody na ul. Dąbrowskiego, a także powstanie nowy: Rycerska.

Co więcej, w najbliższych tygodniach także pięć przystanków autobusowych w peryferyjnych częściach Poznania zmieni swoje oblicze. Na zlecenie ZTM – MPK Poznań rozstrzygnęło przetarg na budowę platform na przystankach: Morasko Kościół (w obu kierunkach), Porzeczkowa, Wietrzna oraz Spławska. Celem rozpoczynających się robót jest nie tylko wykonanie platform odpowiadających dzisiejszym standardom, ale również powiązanie ich – poprzez budowę chodników – z istniejącymi ciągami pieszymi. Poprawi to komfort podróżowania a także zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki przedsięwzięciu poznanianki i poznaniacy zyskają przyjazne miejsce oczekiwania na przyjazd autobusu.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/przystanki-bardziej-przyjazne-dla-pasazerow,156793.html

Get involved!

Comments

No comments yet