Pomoc dla osób ze szczególnymi potrzebami – w pandemii

Gdzie w czasie pandemii osoby ze szczególnymi potrzebami znajdą wsparcie w codziennych działaniach? Jak mogą zgłosić się po pomoc psychologiczną czy finansową i jakie usługi przygotowało dla nich miasto? Teraz odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć w jednym miejscu.

Grafika: na granatowym tle napis: "wsparcie w pandemii osób z niepełnosprawnościami", nad nim schematyczne sylwetki ludzkie - grafika artykułu
W zestawieniu można znaleźć szczegółowe wskazówki dotyczące tego, jak skorzystać z miejskich programów i usług

W specjalnie przygotowanym zestawieniu, które znajduje się na stronie internetowej: www.poznan.pl/pomoc zebrano najważniejsze informacje dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Można tam znaleźć szczegółowe wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób skorzystać z miejskich programów i usług.

Oferta jest szeroka: wśród propozycji znajduje się m.in. program „Asystent osoby z niepełnosprawnością”. Dzięki niemu pełnoletnie poznanianki i poznaniacy ze szczególnymi potrzebamimogą korzystać ze wsparcia w codziennych czynnościach, takich jak np. dojazdy do lekarza czy szkoły albo załatwienie spraw urzędowych.

Cały czas działają „Zakupy bez barier” i „Wspieraj Seniora” – programy, w których wolontariusze dostarczają żywność i środki czystości tym, którzy ich potrzebują. Biblioteka Raczyńskich proponuje „Czytanie bez barier” – usługę, dzięki której dostarcza do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów książki, audiobooki i filmy DVD.

Z kompendium można też dowiedzieć się, jak skorzystać z programu finansowanego z PFRON, a skupiającego się na pomocy osobom z niepełnosprawnościami poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi. Dzięki niemu można zdobyć wsparcie finansowe – 500 zł miesięcznie.  Z kolei unijny projekt „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania” pozwoli na skorzystanie z Centrum Usamodzielniania, usług asystenckich lub opiekuńczych, Centrum Teleopieki czy wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.

Miasto zapewnia również usługi opiekuńcze (także specjalistyczne) oraz wsparcie psychologiczne w czasie pandemii i warsztaty dla opiekunów osób w starszym wieku, chorujących przewlekle oraz z niepełnosprawnościami.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/pomoc-dla-osob-ze-szczegolnymi-potrzebami-w-pandemii,156747.html