Poznań przyjmie repatriantów

Dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu przyjadą do Poznania, by tu zamieszkać – taką decyzję jednogłośnie podjęli radni podczas środowej (7.07) sesji. 

Panorama Poznania z lotu ptaka, w centrum Warta - grafika artykułu
Poznań może przyjąć do 5 rodzin repatriantów rocznie/ fot. Piotr Gołebniak www.fotoportal.poznan.pl

Chodzi o dwie rodziny z Kazachstanu, które mają przyjechać do stolicy Wielkopolski jeszcze w tym roku. Obie zamieszkają w lokalach wskazanych przez ZKZL. Mieszkania są już wytypowane, a do końca roku przejdą generalny remont tak, żeby pod koniec grudnia można już było się do nich wprowadzić. 

Od 2019 roku – na podstawie uchwały rady miasta – Poznań może przyjąć do 5 rodzin repatriantów rocznie. Do tej pory do stolicy Wielkopolski przyjechało 8 rodzin – wybuch pandemii znacząco utrudnił przyjmowanie repatriantów. Przyjezdni zostają objęci opieką pracownika socjalnego, który pomaga w zaaklimatyzowaniu się i załatwianiu wszelkich spraw urzędowo-administracyjnych. Ponadto repatrianci mogą liczyć na dodatkowe świadczenia w ciągu dwóch lat od przyjazdu. 

Zgodnie z prawem repatriantem jest osoba polskiego pochodzenia, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji, z zamiarem osiedlenia się na stałe. Jednak warunkiem otrzymania tej wizy jest przedstawienie dowodu, który potwierdzi posiadanie lub zapewnienie lokalu mieszkalnego i źródeł utrzymania – takim dowodem jest podjęta w środę uchwała rady miasta.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-przyjmie-repatriantow,166816.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz