Ta koperta ratuje życie!

Wprowadzenie

Nie, nie, nie – Szanowne Czytelniczki i Czytelnicy – to nie to o czym myślicie. Tym razem nie o doktorze „koperta”. Tym razem o akcji, która ma zapewnić bardzo szybki dostęp do wszystkich informacji mogących uratować życie, które sami dostarczycie ratownikom. Taką informację znaleźliśmy na stronach Śląskiej Komendy Wojewódzkiej w Katowicach.

W ramach Śląskiej Platformy Przeciw Nienawiści realizowana jest akcja Koperta Życia na Śląsku. Jej inicjatorami są m.in.: Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.

Szczegóły akcji

Celem kampanii jest przede wszystkim pomoc osobom starszym czy schorowanym, które ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym.

Taka specjalna, plastikowa koperta, którą należy umieścić w widocznym miejscu w lodówce, powinna zawierać informacje o chorobie, przyjmowanych lekarstwach czy uczuleniach. Ważne jest też, aby podać dane osoby, którą powinno się zawiadomić np. o przewiezieniu pacjenta do szpitala. 

Karta informacyjna będzie do pobrania na stronach partnerów akcji:

  • Rzecznika Praw Obywatelskich,
  • Marszałka Województwa Śląskiego,
  • Wojewody Śląskiego,
  • Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach,
  • Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Rekomendujemy Państwu przyłączenie się do akcji poprzez reklamowanie inicjatywy oraz kolportaż materiałów w gminach, co w zdecydowany sposób ułatwi pracę służb ratowniczych. Wykorzystanie informacji zawartych w Kopercie Życia pozwoli na postawienie jak najszybszej diagnozy, zastosowanie trafnego leczenia, co niejednokrotnie uratuje komuś życie. Zachęcamy też osoby starsze, jak i ich bliskich do stworzenia takiej koperty. 

Dlatego warto mieć kopertę życia

Pomysł wyposażania w Koperty Życia osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych – wzorowany na tzw. pudełku życia z Wejherowa – narodził się w gminie Gogolin. Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2014 roku. Obecnie jest wprowadzany także przez kolejne samorządy w Polsce. Ma służyć sprawniejszej pomocy w przypadku m.in. zasłabnięcia osoby starszej, ma pomóc schorowanym czy samotnym. Szacuje się, że dzięki takiemu zabiegowi uratowano już w całej Polsce co najmniej kilkaset osób.

Wszelkie aktualne pliki – w tym karta I.C.E. dostępne są pod tym linkiem.

źródło: https://slaska.policja.gov.pl/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz