Policjanci CBŚP zlikwidowali w Mostkach nielegalną fabrykę papierosów, która naraziła Skarb Państwa na wielomilionowe straty

Jak donosi portal gazetalubuska.pl funkcjonariusze CBŚP we współpracy z Wiekopolskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej zlikwidowali w Mostkach koło Świebodzina nielegalną fabrykę papierosów, która przynosiła przestępcom milionowe zyski.                   

Z oficjalnego komunikatu policji na stronie cbsp.policja.pl wynika, że fabryka i magazyn tytoniu mieściły się na prywatnej posesji w zabudowaniach gospodarczych, a funkcjonariusze z Zarządu w Poznaniu CBŚP zabezpieczyli na miejscu nie tylko pełną linię do produkcji papierosów, ale również 1,7 tony krajanki tytoniowej i prawie 5,8 mln sztuk gotowych papierosów oznaczonych zastrzeżonym znakiem towarowym oraz półprodukty do ich produkcji, a straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego zostały oszacowane łącznie powyżej kwoty 6,5 mln zł.       

       
Procederem nielegalnej produkcji i handlu papierosami zajmowała się od listopada 2019 roku zorganizowana grupa przestępcza działająca na terenie dwóch województw: lubuskiego i wielkopolskiego. Podczas akcji policja zatrzymała łącznie 16 osób, wśród nich 12 to obywatele Ukrainy. Zabezpieczono również znaczną gotówkę w wysokości ok. 1 mln zł oraz dwa samochody osobowe i jeden dostawczy.               

Według ustaleń śledczych papierosy były najprawdopodobniej w celu sprzedaży przemycane przez granicę. Ilość przejętego w fabryce towaru oraz zabezpieczonych odpadów poprodukcyjnych świadczących o możliwej produkcji rzędu nawet ponad 33 mln sztuk sugeruje, jak czytamy w komunikacie: ,,straty Skarbu Państwa w podatku akcyzowym, VAT i celnym mogłyby wynieść blisko 40 mln zł”.            

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych, a sąd na wniosek prokurator prowadzącej dochodzenie zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego 3-miesięcznego aresztu.       

Opracowanie BC 
Źródło:      https://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/193699,Zlikwidowana-fabryka-generowala-milionowe-zyski.html

https://gazetalubuska.pl/cbsp-zlikwidowalo-w-lubuskiem-nielegalna-fabryke-papierosow-straty-dla-panstwa-szacuje-sie-na-40-mln-zlotych/ar/c15-15185814

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Dodaj komentarz