„Nie zgub się w lesie” – wspólna akcja nadleśnictwa Elbląg i elbląskiej policji

Co roku zdarzają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomocy lub zgubi się w lesie.

Dzieje się to najczęściej latem, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby.

Aby ułatwić odnalezienie lub w celu udzielenia szybkiej pomocy, policjanci z Komendy Miejskiej  Policji w Elblągu wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie rozwieszali naklejki na tablicach w leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych i wieżach widokowych. 

Na naklejkach są 3 informacje:

Numer telefonu alarmowego 112, nazwa nadleśnictwa i leśnictwa oraz 6-członowy adres z literą na końcu – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.1.02.286.i, gdzie:

15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)
1 – Obręb Leśny
02 – Leśnictwo (Dąbrowa)
286 – Oddział 
i – Pododdział

W razie zagubienia się w lesie dzwonimy pod numer 112 i podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym. Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej (Bank Danych o Lasach), gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne, w którym znajduje się poszkodowany i jeśli jest taka potrzeba, przyjeżdżają na miejsce. 

Dzięki aplikacji mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) łatwiej można znaleźć właściwą drogę w lesie. Działa na platformach Android i iOS. Oprócz mapy podstawowej, w aplikacji dostępne są również inne warianty, m.in: mapa drzewostanowa, mapa form własności, mapa siedlisk leśnych, mapa zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka.

Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W menu Pomoc znajduje się instrukcja użytkowania. 

Linki do pobrania aplikacji:

Oprac. Es.

Dodaj komentarz