Po 42 latach hala Urania w Olsztynie zmieni swoje oblicze

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zatwierdził 15 grudnia 2020 roku dofinansowania na przebudowę i rozbudowę hali widowiskowo-sportowej Urania w Olsztynie.

Jest to efekt negocjacji zarządu województwa z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy między osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

– Negocjacje nie były łatwe, ale po wielu rozmowach zdołaliśmy przekonać przedstawicieli Komisji Europejskiej do naszego pomysłu. W ten sposób powstanie najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach, w którym będą mogły się odbywać najważniejsze imprezy o charakterze sportowym czy kulturalnym. Myślę, że decyzja o przebudowie jest równie ważna, jak ponad 40 lat temu, kiedy powstawała hala Urania. Po tylu latach obiekt w końcu zasłużył na gruntowną modernizację. Na realizację tego projektu czekają nie tylko mieszkańcy Olsztyna, ale również całego regionu. To kolejna z dużych inwestycji, po modernizacji Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, projekcie Mazurskiej Pętli Rowerowej,  inwestycjach drogowych, które wspierają warmińsko-mazurską gospodarkę.

mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Przedmiotem projektu jest przebudowa i rozbudowa hali wraz z budową lodowiska zewnętrznego, parkingu podziemnego, miejsc parkingowych naziemnych, komunikacji kołowej i pieszej, zagospodarowanie zieleni i małej architektury oraz zapewnienie niezbędnej infrastruktury technicznej i wyposażenia.  

W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko wraz z widownią, strefą VIP, stanowiskami dla dziennikarzy oraz szatnie wraz z pomieszczeniami dla trenerów. Przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić nieco ponad 4 tys. widzów. Główna kopuła będzie wyposażona w nowe elementy paneli akustycznych  i oświetlenia, przydatnymi również podczas organizacji imprez kulturalnych. Z kolei zaplecze konferencyjne służyć będzie organizacji kongresów, wystaw czy szkoleń. Ta bryła budynku to także główne wejście wraz z przestrzenią na kasy bądź recepcje. Zlokalizowana będzie tu też część komercyjna i restauracyjna.

Bryła główna zostanie skomunikowana z bryłą BC, do której przewidziano oddzielne wejście. Mieścić się tam będzie sala treningowo-rozgrzewkowa (z trybunami na 500 miejsc), sala podnoszenia ciężarów, sala judo oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i medyczne. Przy holu zlokalizowana będzie wypożyczalnia łyżew i rolek stanowiąca zaplecze dla użytkowników zadaszonego lodowiska-rolkowiska, zlokalizowanego od strony al. Piłsudskiego. Pomiędzy obiema bryłami zaplanowano natomiast ściankę wspinaczkową.

Obiekt będzie dysponował parkingiem podziemnym, na którym przewidziano także punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Poza parkingiem podziemnym zaprojektowano także parking naziemny (ogółem przewidziano 274 miejsc parkingowych).  

Zmianie ulegnie także zagospodarowanie wokół budynku. Powstaną drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, ciągi piesze. Uporządkowana zostanie zieleń wokół hali. Całość została zaprojektowana z myślą o przystosowaniu hali dla osób z niepełnosprawnościami.

Wartość całkowita projektu wynosi ponad 190 mln zł, natomiast dofinansowanie wynosi ponad 132 mln zł.

Modernizacja hali Urania powinna zakończyć się jesienią 2023 roku.

Hala widowiskowo-sportowa w stolicy Warmii i Mazur została oddana do użytku w 1978 roku.

Oprac. Es.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz