Olsztyński konkurs „Podwórka z Natury 2020” na ostatniej prostej

Mnóstwo znaków zapytania, związanych przede wszystkim z pandemiczną sytuacją, pojawiało się przy okazji tegorocznej edycji „Podwórek z Natury”. Okazało się, że wątpliwości były niepotrzebne, a program zbliża się do szczęśliwego finału.

To już czwarta edycja programu, którego celem jest integracja sąsiedzka i metamorfoza najbliższego otoczenia mieszkańców. Poza nimi, w przedsięwzięcie angażują się studenci Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz urzędnicy.

– Do tegorocznej odsłony „Podwórek z Natury” zgłosiło się pięć grup sąsiedzkich. Powołana przez prezydenta Olsztyna komisja wyłoniła trzy propozycje. Jednak w międzyczasie mieszkańcy jednego z podwórek zrezygnowali z udziału.

– mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz.

Z tego powodu 60 tys. złotych z budżetu Olsztyna podzielone zostało ostatecznie między grupy Sienkiewicza/Kolejowa oraz Warmińska/Mickiewicza.

– Mieszkańcy zdecydowali się rozwiązać problemy z wodą opadową w sposób kompleksowy. Pozwoliło to jednocześnie wzbogacić Olsztyn o kolejne przestrzenie przyjazne mieszkańcom i środowisku. Na obydwu podwórkach woda opadowa, która dotąd spływała w sposób niekontrolowany, powodując lokalne podtopienia, zbierając w kałuże lub tworząc wartkie potoki, zostanie zagospodarowana przez nasadzenia roślinne.

– mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna.

Zasadzone zostały rośliny kwitnące z pożytkiem dla owadów i ptaków (liliowce, kocimiętka, żurawki, róże), ozdobne trawy  (miskant, trzcinnik, turzyca), oraz krzewy, które są efektowne, ale  nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych (pęcherznice, tawuły, krzewuszki). 

Większe podwórko przy ulicach Sienkiewicza i Kolejowej wzbogaciło się o klon czerwonolistny, krzewy świdośliwy i magnolii oraz wiele innych pożytecznych dla środowiska roślin.

Podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy pomyśleli także o domkach dla owadów i ptaków oraz karmnikach. Do zamontowania pozostają jeszcze ławeczki, z których mieszkańcy wraz z nadejściem wiosny cieszyć będą oczy swoimi nowymi, zielonymi podwórkami. 

Podwórko Warmińska/Mickiewicza
Podwórko Sienkiewicza/Kolejowa

Oprac. Es.

Get involved!

Comments

No comments yet