Nowe warianty obwodnicy kolejowej Białegostoku. PKP PLK rozpoczynają nowe konsultacje

Wraca temat kolejowej obwodnicy Białegostoku. Urzędnicy przygotowali kolejne warianty do konsultacji. Za pierwszym razem, gdy zostały ogłoszone plany budowy torów to wybuchł skandal. Mieszkańcy dowiedzieli się, że inwestor chciał budować drogę dla pociągów biegnącą przez ich domy. Inwestycja zahaczała również o tereny cenne przyrodniczo. Po konsultacjach społecznych odstąpiono od tych planów i obiecano, że przygotowane zostaną kolejne warianty.

Teraz do konsultacji będzie aż 6 nowych wersji trasy. Wszystkie są już bardziej przemyślane niż poprzednie. Przypomnijmy pierwsze trzy zakładały likwidację części ogródków działkowych na Białostoczku (wystarczy przypomnieć ile było protestów, gdy próbowano zbudować połączenie Białostoczka i Dziesięcin oraz że inwestycja trwała 10 lat). Następnie tory miały iść przez wyciętą drogę w Lesie Pietrasze. Następnie mieszkańcom gminy Wasilków oraz gminy Dobrzyniewo Duże pod domami. Po wielkiej awanturze wszyscy czekali na nowe warianty.

Obecnie przygotowano 6 kolejnych. Wyglądają o wiele bardziej sensownie niż poprzednie. Trasa ma przebiegać z dala od zabudowań. Najciekawiej prezentuje się ostatni wariant. Trasa przebiegałaby w okolicach Sochoń równolegle do przyszłej drogi ekspresowej i w jej pobliżu. Jest to logiczne rozwiązanie. Innym rozwiązaniem nad którym warto się pochylić jest wariant 7. Tu również tory będą biegły w pobliżu przyszłej drogi ekspresowej.

Jako pierwsi w sprawie budowy obwodnicy będą mieli okazję wypowiedzieć się białostoczanie. Spotkanie odbędzie się 29 stycznia w sali konferencyjnej siedziby Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku przy ul. M. Kopernika 58 o godz. 18.00.

Kolejne spotkanie odbędzie się w gminie Dobrzyniewo Duże. Inwestor zaprasza 30 stycznia 2020 r. o godz. 18.00. do Zespołu Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym przy ul. Szkolnej 14.
Natomiast 31 stycznia PKP PLK zaprasza do konsultacji mieszkańców Wasilkowa. Tu spotkanie rozpocznie się o  godz. 18.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej przy ul. Polnej 1/4.

Celem konsultacji jest zaprezentowanie nowych wariantów przebiegu planowanej linii kolejowej oraz przedstawienie dotychczas podjętych działań w ramach prac nad wykonaniem studium wykonalności „Budowy Północnej Obwodnicy Białegostoku”. Spotkanie ma mieć charakter otwarty. Organizatorzy liczą na interakcję i zapoznanie się z opiniami białostoczan w zakresie nowych wariantów trasy.

Jednocześnie organizatorzy informują, że aktualnie sprawdzają i analizują pod kątem ewentualnego włączenia do dalszych analiz studialnych warianty zaproponowane przez „Społeczny Komitet Na Rzecz Rozwoju Gminy Dobrzyniewo Duże”.

Z nowymi wariantami przebiegu obwodnicy można zapoznać się po pobraniu plików ⇒ link do strony  
Hasło dostępu to: SWPOB.

Źródło: podlaskie.tv, wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz