Nowa aplikacja na smartfony Dolnośląskiego Centrum Onkologii

Dolnośląskie Centrum Onkologii uruchamia e-usługi dla pacjentów, które poprawią koordynację opieki nad osobami z podejrzeniem choroby nowotworowej. Wpisując swoje dane do aplikacji e-screening, dowiemy się, gdzie i jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonać.

E-usługi to część wspólnej strategii dotyczącej współpracy onkologów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku. Jej celem jest przede wszystkim wykrywanie nowotworów na wczesnym etapie.

W czasie pandemii koronawirusa spadła wykrywalność chorób nowotworowych. Szacuje się, że liczba wydawanych tzw. zielonych kart DiLO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) zmniejszyła się o około 30 procent. Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do onkologów w zaawansowanym stadium choroby.

Im później zdiagnozowany rak, tym trudniej o dobre efekty terapii i tym gorsze rokowanie. Aby temu przeciwdziałać lekarze rodzinni i onkolodzy zdecydowali się zacieśnić współpracę na rzecz poprawy dostępu i jakości udzielania świadczeń pacjentom z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej, w ramach sieci onkologicznej na Dolnym Śląsku.

Porozumienie o ścisłej współpracy ma być zawarte przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej. Głównym celem porozumienia jest stworzenie wspólnej strategii informacyjnej na temat:

•    profilaktyki chorób nowotworowych
•    wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia
•    kontroli pacjentów z chorobami nowotworowymi

E-usługi DCO, czyli bezpłatne i łatwe w obsłudze aplikacje mobilne dla pacjentów, to pierwszy element strategii informacyjnej. Aplikacje mają skrócić ścieżkę pacjenta między lekarzem rodzinnym, a specjalistą onkologiem. Nowe technologie mają także służyć samym lekarzom m.in do poprawy komunikacji między sobą.

Bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe „Mobilne DCO” jest już dostępna w sklepie AppStore. W najbliższym czasie będzie dostępna  również na pozostałych platformach.

Dzięki aplikacji mamy dostęp do e-screeningu, gdzie wpisujemy podstawowe dane – wiek i płeć oraz wypełniamy krótką ankietę. Następnie na podstawie udzielonych przez nas odpowiedzi system nas „sprofiluje” i wskaże, w jakich badaniach profilaktycznych  powinniśmy wziąć udział (np. mammografia, cytologia, kolonoskopia, badanie przesiewowe na krew utajoną).

Aplikacja podpowie też, w których ośrodkach w naszym regionie takie badania są wykonywane. Lista dostępnych badań oraz punktów realizujących badania będzie stale aktualizowana. Kolejną funkcją aplikacji „Mobilne DCO” ma być e-follow-up, która ma pomóc w monitorowaniu badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym.

W Dolnośląskim Centrum Onkologii działa już od kilku lat narzędzie pozwalające na szybkie rozpoczęcie diagnostyki i leczenia  Onkoscope oraz od roku infolinia onkologiczna – 71/ 36 89 483. W systemie Onkoscope pacjent, który ma wystawioną kartę DILO, może podać jej numer w specjalnym formularzu online lub wysłać SMS i automatycznie umawiany jest na pierwszą wizytę u onkologa. Teraz to lekarz rodzinny może zdalnie wystawić kartę DiLO i wpisać jej numer do aplikacji Onkoscope.

Współpraca onkologów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zakłada też, że w przyszłości właśnie dzięki e-usługom – lekarze rodzinni będą mogli brać udział w e-konsyliach swoich pacjentów. Opracowanie i przygotowanie aplikacji mobilnych w ramach e-usług DCO zostało współfinansowane ze środków unijnych. Koszt to 345 tys. zł.

Porozumienie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej ze specjalistami onkologami objęły patronatem – Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”.

Rozwiązania i narzędzia wypracowane w ramach porozumienia będą na razie testowane na Dolnym Śląsku w ramach krajowej sieci onkologicznej, której koordynatorem w naszym regionie jest DCO.

Oprac. Es.

• Źródło i foto: UMWD