Naukowcy z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w gronie najlepszych ekspertów świata

Jedyny w Polsce Uniwersytet Morski w Gdyni został jak donosi portal radiogdansk.pl wyróżniony przez amerykański Uniwersytet Stanforda. Chodzi o prestiżowy ranking najbardziej wpływowych naukowców na świecie, którzy stanowią tylko 2 procent całego środowiska naukowego. W ich gronie znaleźli się badacze gdyńskiej uczelni.         

W tej elitarnej grupie prawie 160 tys. naukowców z całego świata znalazło się 726 polskich ekspertów naukowych, w tym dwaj właśnie z UMG. Jak czytamy w portalu umg.edu.pl wyróżnieni za swoje osiągnięcia i ich uznanie w kręgach naukowych zostali: prof. UMG, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk i Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki.           

Co ciekawe wartość wyróżnienia jest tym większa, że w zestawieniu nie brano pod uwagę tylko liczby publikacji, czy wskaźnika ich cytowań, ale większe znaczenie miała ich jakość niż ilość oraz pozycja badaczy na długiej liście autorów naukowych publikacji. Jako metodę oceny dorobku naukowego ekspertów zastosowano więc też służący do dokładniejszego badania komunikacji piśmienniczej wskaźnik Hirscha.           

Indeks Hirscha, czyli ilość cytowań w przeliczeniu na publikację pozwala na wysoką ocenę również tych badaczy, którzy mają w dorobku naukowym mniej prac, ale za to są one wybitne i nie tracą z biegiem czasu na wartości naukowej. Ustalenie indeksu Hirscha jest proste, jest on równy ilości tych publikacji z całego dorobku, które są cytowane co najmniej tyle razy ile wynosi ich liczba.               

Opracowanie BC 

Źródło:       

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz