,,Pola nadziei” – kwesta na rzecz pomorskich hospicjów

Sytuacja finansowa w hospicjach, i to nie tylko pomorskich, jest często niezwykle dramatyczna. Coroczna wiosenna społeczna zbiórka ,,Pola nadziei” zainicjowana ponad dwie dekady temu, w zeszłym roku z powodu konkurencyjnej akcji – koronawirus ratuj się kto może, została odwołana, a placówki w całym kraju borykają się z brakiem środków nawet na podstawowe potrzeby.        

Jak czytamy w portlu gdansk.pl środki otrzymywane z NFZ pokrywają jedynie ok. 60-70 proc. wydatków hospicjów na opiekę, sprzęt medyczny ratujący i podtrzymujący życie, leki i materiały opatrunkowe czy środki czystości. Pozostałe fundusze na bieżące wydatki organizacje prowadzące muszą zdobywać we własnym zakresie i chodzi o kwoty rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Bez sponsorów więc i akcji charytatywnych hospicja nie mogłyby po prostu istnieć.       

Beznadzieja, cierpienie, ból i strach towarzyszą codziennie podopiecznym hospicjów i ich rodzinom, a do tego funduszy brakuje na wszystko, również na tak ważny dla ciężko chorych często rozsianych po odległych rejonach Pomorza, dostęp do specjalistów i rehabilitacji, nie wspominając już o zwiększonych kosztach prowadzenia działalności z powodu konieczności dostosowania wszystkiego do epidemicznych bardzo restrykcyjnych wymogów sanitarnych.              

W tym roku więc organizatorzy nie zrezygnowali z kwesty, ale na ulicach Trójmiasta nie pojawią się jak zwykle wolontariusze z puszkami zbierający datki i wręczający darczyńcom symboliczne żółte żonkile. Zbiórka została przeniesiona do sieci, swoją cegiełkę na rzecz hospicjów można wpłacić na stronie akcji Pola Nadziei na Pomorzu w specjalnym okienku do wpłat, lub poprzez skarbonkę na jej profilu facebookowym oraz w portalu zrzutka.pl. W wielu punktach na mapie Trójmiasta pojawiły się również tradycyjne skarbonki Pól Nadziei. Które parafie, sklepy, firmy, zakłady usługowe czy instytucje włączyły się do akcji zbierania datków można sprawdzić na stronie: www.polanadzieinapomorzu.pl.         

Na półmetku akcji w niedzielę 25 kwietnia odbyła się inauguracja działania telewizji Pola Nadziei na Pomorzu TV stworzona przez siedem pomorskich hospicjów, które połączyły siły w walce o swoich podopiecznych. W programie zaprezentowanym na stronie akcji Pola Nadziei oprócz reportaży dotyczących działania hospicjów znalazły się również rozmowy z interesującymi gośćmi i niezwykłe koncerty. Kwesta potrwa do 2 maja. Przed tzw. pandemią w 2019 roku organizatorom udało się zebrać na działalność hospicjów dla dorosłych i dla dzieci na Pomorzu aż 696 tys. zł.        

Opracowanie BC 

Źródło:  

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz