KORONAWIRUS. KOMU ZALEŻY NA BLOKOWANIU AMANTADYNY?

Ministerstwo Zdrowia bardzo sprawnie sabotowało leczenie proponowane przez dr. Bodnara

Oświadczenie o leczeniu amantadyną COVID-19 – 1.12.2020

Szanowni Państwo

W związku z obwieszczeniem z dnia 30 listopada 2020 Ministra Zdrowia o nakazie ordynowania leku chlorowodorku amantadyny (może być jedynie ordynowany w: a) choroba i zespół Parkinsona, b) dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie), które weszło w życie 1 grudnia, informujemy, że:

Od dzisiaj nie będziemy leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19. Nie będziemy także konsultować w żaden sposób osób z Polski, prosimy nie dzwonić i nie pisać wiadomości, nie będziemy na nie odpowiadać. Powrócimy do leczenia amantadyną wtedy, gdy Ministerstwo Zdrowia zmieni stanowisko w tej sprawiePrzypominamy jednocześnie, że 26.11.2020 Ministerstwo Zdrowia wydało stanowisko, że produkty lecznicze mogą być ordynowane przez lekarza poza wskazaniami rejestracyjnymi.

(aktualizacja 2.12.2020) Pojawiły się pytania o dokładny powód wstrzymania leczenia. Poniżej doprecyzowuję:

Wstrzymałem leczenie amantadyną dlatego, bo pacjenci stracili równy dostęp do leku. Każdy powinien mieć dostęp do leku, który jest skuteczny. Obecnie znaczna część moich pacjentów nie będzie miała możliwości skorzystania z terapii amantadyną. Tą decyzją odebrano szansę na uratowanie zdrowia i życia wielu chorym. Zasady etyki nie pozwalają mi na nierówne traktowanie pacjentów.

Prosiłem o zabezpieczenie większej ilości leku już miesiąc temu (9.11.2020). Ten apel trafił wówczas do Ministerstwa Zdrowia, bez odzewu. Również wcześniej informowałem, że w przypadku braku dostępu do leku, nie będę kontynuować leczenia.

Z poważaniem,
Włodzimierz Bodnar
Lekarz pediatra, specjalista chorób płuc

Leksykon Leków wydanie z 1991

Dopiero olbrzymia presja medialna oraz interwencja min. Ziobry zmusiły lobbystów szczepionkowych do reakcji.

Osobista prośba ministra sprawiedliwości

Jak poinformował na antenie telewizji wPolsce.pl Marcin Warchoł, z prośbą o podjęcie badań nad amantadyną do ministra zdrowia osobiście zwrócił się także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Uważam, że to pozwoli ocalić zdrowie i życie wielu osób. Bardzo dziękuję ministrowi zdrowia, że przychylił się do mojej prośby i pana ministra Zbigniewa Ziobry, za co dziękuję również mojemu szefowi

— mówił Warchoł.

Pan minister osobiście rozmawia z panem ministrem zdrowia. Prosił go o to. Jestem przekonany, że przez cały przebieg badań i efekty będę zwracał się do ministra zdrowia i pytał o to. Kibicuję amantadynie — powiedział wiceminister sprawiedliwości.

[źrodło – wPolityce]

Chlorowodorek amantadyny ponownie dostępny w leczeniu

Chlorowodorek amantadyny jest ponownie dostępny w terapiach w grypie typu A oraz poza wskazaniami rejestracyjnymi (w tym COVID-19).

Pełna treść komunikatu pod tym linkiem.

Poniżej przedstawiamy fragment komunikatu Ministerstwa Zdrowia z 16 grudnia 2020.

(… )Jednocześnie, Minister Zdrowia informuje, że zostały wydane zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu (…) , na podstawie których wprowadzany jest do obrotu produkt w opakowaniach przeznaczonych na inne rynki.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2018 r. poz. 617) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.

Produkty wprowadzone do obrotu w opakowaniach obcojęzycznych oraz inne znajdujące się w obrocie produkty zawierające amantadynę mogą być ordynowane przez lekarza we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych oraz poza tymi wskazaniami zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i mogą być wydawane z apteki bez ograniczeń wynikających z powyższego obwieszczenia.

Według informacji, jakie do nas docierają, chlorowodorek amantadyny ponownie pojawi się w aptekach już 21.12.2020! [źródło]

Wywiady z doktorem Włodzimierzem Bodnarem

Specjalnie dla Państwa wygody zebraliśmy wszystkie dotychczasowe wywiady w jednym miejscu. Zapraszamy do oglądania i czytania: [https://przychodnia-przemysl.pl/wywiady-z-doktorem-wlodzimierzem-bodnarem/]

5.11.2020 TVP3 Rzeszów

Wywiad dla Radia WNET:

4.11.2020

4.12.2020

1.12.2020 Dwugodzinny ‘live’ z lekarzem Bodnarem:

Wywiad dla wPolsce.pl

Wywiad z ozdrowieńcami:

Artykuły wPolityce:

29.11.2020 – https://wpolityce.pl/polityka/528635-co-z-ta-amantadyna-dlaczego-nikt-nie-chce-zbadac-tego-leku

1.12.2020 – https://wpolityce.pl/polityka/528981-emocji-wokol-amantadyny-ciag-dalszy

10.11.2020 TVN UWAGA!:

20.11.2020 Wystąpienie w Sejmie:

26.11.2020 Wywiad dla Unii Polskich Przedsiębiorców:

5.12.2020 Wywiad wRealu24:

9.12.2020 Wywiad z lekarzem, który leczy amantadyną:

11.12.2020 TVP2 Panorama

11.12.2020 TVP3 Olsztyn:

14.12.2020 – TVP1 Wywiad w Warto Rozmawiać wraz profesorem Gutem i Horbanem

15.12.2020 – Wywiad dla SuperStacja

16.12.2020 – Wywiad dla Idź Pod Prąd

18.12.2020 – Wywiad dla wPolsce.pl

oprac. JK, EB

3 komentarze do wpisu „KORONAWIRUS. KOMU ZALEŻY NA BLOKOWANIU AMANTADYNY?”