Kilkadziesiąt domów dla jerzyków pojawi się na wrocławskim Nadodrzu i Ołbinie

W najbliższych tygodniach na ścianach ośmiu odnowionych kamienic na Nadodrzu i Ołbinie pojawią się domki dla jerzyków. Zarząd Zasobu Komunalnego wkrótce podpisze umowę na prace budowlane wraz z montażem domków.

Jerzyki to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka w walce z uciążliwymi komarami – w ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Nie szkodzą środowisku i – w przeciwieństwie do jaskółek – zachowują czystość.

Domki dla jerzyków pojawią się na ścianach trzech ponad stuletnich kamienic przy ul. Biskupa Tomasza Pierwszego na Nadodrzu i pięciu przy ulicy Wyszyńskiego na osiedlu Ołbin. Wszystkie kamienice zostały w ostatnim czasie gruntownie wyremontowane. Zakres prac obejmował m.in. odnowienie elewacji. 

Montaż do końca stycznia

Jerzyki swoje gniazda zakładają w szczelinach wysokich budynków.

– Ponieważ w tych kamienicach stwierdzono ślady ich obecności, Zarząd Zasobu Komunalnego zgodnie z decyzją środowiskową, przeprowadzi prace budowlane w ramach, których powstanie w sumie 78 domków rekompensacyjnych dla jerzyków na Nadodrzu i Ołbinie

– wyjaśnia Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZZK we Wrocławiu.

Kamienice przy ul. Biskupa Tomasza Pierwszego

– Zgodnie z zaleceniami ekspertów, specjalne domki muszą być zlokalizowane na wysokości, co najmniej sześciu metrów i nie mogą to być ściany zachodnie i południowe, dlatego zostaną zamontowane pod gzymsami na wewnętrznej ścianie budynków, czyli tych od strony podwórka

– dodaje.

Prace przy budowie i montażu domków powinny zakończyć się najpóźniej pod koniec stycznia. Koszt wyniesie ponad 76 tys. złotych.

Oprac. Es.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz