Kielce: Dotacja na własną działalności. PUP przygotował dwa programy

Osiemdziesięciu bezrobotnych z powiatu kieleckiego może otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kwota o jaką mogą się ubiegać to 22 tysiące złotych. Ze składaniem wniosków należy się jednak spieszyć, bo począwszy od poniedziałku, będzie to możliwe tylko przez cztery dni.

Powiatowy Urząd Pracy przygotował dla bezrobotnych dwa programy. Jeden zakłada dotacje dla osób poniżej 29 roku życia, a drugi dla osób powyżej 29 roku życia. – Osoby, które chcą skorzystać z dotacji muszą być oczywiście zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach – podkreśla Marta Rojek z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.
 
Pieniądze w pierwszej kolejności będą przyznawane osobom długotrwale bezrobotnym, kobietom, osobom po 50. roku życia, bezrobotnym, czy mieszkańcom powiatu kieleckiego o niskich kwalifikacjach zawodowych.

Komentarz: osobiście uważam te programy za skierowane do państwa, a nie do obywateli – 22 000 zł w przeciągu roku prowadzenia działalności trzeba liczyć się z tym, że ok. 10 000 zł trzeba będzie wpłacić do ZUS i US. na rozkręcenie biznesu i przetrwanie okresu początkowego – inkubacyjnego – pozostanie całe 12 000 zł, które wystarczają na waciki. Więcej trzeba nawet, żeby uruchomić zieleniak, nie mówiąc o poważniejszym przedsięwzięciu.

Dotacje te są, jak się wydaje, są sposobem, żeby środki unijne przepompować do państwowej kasy, gdyż ZUS i US będą głównymi beneficjentami tych programów. Mówią o tym proporcje wydatków, które np. w Niemczech są dużo korzystniejsze (20 000 € dotacji i 1000 € opłat), jak i pewna nonszalancja w opisie projektu, mówiąca o preferencjach dla osób o niskich kwalifikacjach zawodowych… hm czyli rozdają pieniądze wszystkim na siłę, bo raczej łatwo się domyślić, że osoby bez żadnych kwalifikacji zawodowych, kariery w biznesie raczej ie zrobią…

EB

za TVP3 Kielce

Dodaj komentarz