Już po raz 14. odbył się Rajd Rowerowy śladami bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy

W sobotę 23 maja 2020 roku wyruszył z Torunia rajd rowerowy, któremu patronuje bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Od początku celem rajdu jest przybliżenie osoby błogosławionego męczennika, szczególnie wartości, którymi żył. Tegoroczny rajd śladami bł. ks. Stefana, z racji pandemii koronawirusa, nie mógł się jednak odbyć w tradycyjnej formie.

Na trasę, z zachowaniem przepisów sanitarnych, wyruszyły przede wszystkim osoby zaangażowane w organizację rajdu. W sumie w uczestniczyło w nim 12 osób, najmłodszy Franciszek Biegalski liczył 9 lat, najstarszym uczestnikiem był pan Ignacy Warejko liczący 79 lat. W rajdzie wzięła udział kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz.

Głównym organizatorami rajdu od początku są: ks. Grzegorz Malinowski – proboszcz parafii p.w. Świętych Katarzyny i Małgorzaty w Wielkiej Łące, Piotr Biegalski – katecheta, Opiekun Koła Turystycznego przy X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu oraz Arkadiusz Piwoński – nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.

Rajd jak zwykle rozpoczęliśmy przy seminarium duchownym w Toruniu. Modlitwie przy pomniku Błogosławionego, szczególnie w intencji ustania epidemii koronowirusa, przewodniczył rektor seminarium ks. Stanisław Adamiak. W miejscu rozpoczęcia rajdu był z nami również pan Krzysztof Jaczkowski, siostrzeniec ks. Stefana.

Trasa rajdu liczyła ok. 60 km i wiodła przez następujące miejscowości: Toruń – Papowo Toruńskie- Zalesie – Chełmża – Olek- Barbarka -Toruń. Około godz. 12.00 dotarliśmy do Chełmży, miejsca urodzin ks. Stefana Frelichowskiego. Przywitał nas ks. Krzysztof Badowski, proboszcz parafii św. Mikołaja. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii, która była sprawowana w kaplicy w Domu Marii. Po posiłku było wspólne zwiedzanie dawnej katedry diecezji chełmińskiej. Wyjeżdżając z Chełmży, zatrzymaliśmy się przy domu, w którym mieszkał bł. ks. Stefan.

Wracając do Torunia, zatrzymaliśmy się przy mogile pomordowanych harcerzy w Olku. Odmówiliśmy tam wspólnie modlitwę oraz zapaliliśmy znicz. Rajd zakończyliśmy przy pomniku upamiętniającym mordy na mieszkańcach Torunia oraz okolicznych miejscowości na Barbarce.

Dk. Waldemar Rozynkowski

O bł. ks. Frelichowskim możemy przeczytać [TUTAJ]