Jedności Robotniczej zamiast gen. „Nila”. Radni PO przyjęli uchwałę za zmianą nazwy ulicy. Wojewoda zajmuje stanowisko. – 30% albo L

„W Żyrardowie rada miasta głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulice Generała Nila-Fieldorfa na ulicę Jedności Robotniczej” – napisał na Twitterze Maciej Wąsik, sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych. „Uchwała jest oczywistym bublem prawnym” – twierdzi żyrardowski radny PiS Arkadiusz Sowa, w korespondencji z portalem tvp.info. Gen. August Emil Fieldorf, ps. „Nil” był organizatorem i dowódcą Kedywu Armii Krajowej oraz zastępcą Komendanta Głównego AK. W 1953 r. zamordowali go komuniści.

W ostatnich dniach głośno było o skandalu, do którego doszło w białostockiej radzie miasta. Głosami radnych KO przeszła tam uchwała o zmianie nazwy jednej z ulic, która do tej pory nosiła imię mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Do podobnej sytuacji doszło w Żyrardowie. Tamtejsi radni PO przegłosowali zmianę nazwy ulicy gen. Nila-Fieldorfa. Teraz ma nosić ona nazwę „Jedności Robotniczej” – taką jak w latach PRL.

Na Twitterze pojawiła się również lista żyrardowskich radnych, którzy głosowali za zmianą nazwy ulicy, oraz uzasadnienie uchwały. Czytamy w nim, że inicjatywa jest „konsekwencją woli mieszkańców miasta Żyrardowa, dla których Jedność Robotnicza był i jest istotnym czynnikiem w życiu społecznym”. Jedność ta ma stanowić „dziedzictwo kulturowe” miasta. „Jedność Robotnicza w Żyrardowie upamiętnia bogatą historię ruchu robotniczego w naszym mieście, strajków pracowniczych w walce o lepsze prawa i byt mieszkańców” – czytamy.

„Rada Miasta podjęła taką decyzję łamiąc ustawę dekomunizacyjną w ramach, której 2,5 roku temu ulicę Jedności Robotniczej nazwano imieniem Gen. »Nila«” – napisał na portal tvp.info żyrardowski radny PiS Arkadiusz Sowa.

„Uchwała jest oczywistym bublem prawnym; procedowano ją w ramach Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, mimo braku uchwalenia przez Radę Miasta Żyrardowa odpowiedniej uchwały wykonawczej, do której obligowała ustawa o samorządzie gminnym” – dodał.

Gen. August Emil Fieldorf, ps. „Nil” był jednym z największych polskich bohaterów XX wieku. Walczył w Legionach Polskich, w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 r. W czasach okupacji niemieckiej był organizatorem i dowódcą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej oraz zastępcą Komendanta Głównego AK. W 1945 r. aresztowali go komuniści – został wywieziony do obozu pracy na Uralu. W 1952 r., w sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Zamordowano go 24 lutego 1953 r. Pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego.

Oświadczenie Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w związku ze zmianą nazw ulic w Białymstoku i Żyrardowie

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wyraża głęboką dezaprobatę wobec decyzji Rady Miejskiej w Białymstoku, gdzie usunięto nazwę ulicy pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Rady Miejskiej Żyrardowa, gdzie usunięto nazwę ulicy generała Emila Augusta Fieldorfa „Nila”. Usunięcie z nazw ulic nazwisk dwóch wielkich patriotów walczących o Wolną Polskę i zamordowanych przez zbrodniczy reżim komunistyczny uważamy za działanie niegodne i uwłaczające czci, którą powinniśmy otaczać polskich bohaterów.

🇵🇱 Siał postrach wśród Niemców, został zamordowany przez komunistów. Teraz straci swoją ulicę❗ℹ Walczył w Legionach o…

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Sobota, 2 listopada 2019

Żyrardów cofa zegar historii. Zamiast ulicy gen. Fieldorfa – Nila będzie z powrotem ulica Jedności Robotniczej. Źenujace!

Opublikowany przez Bogdan Klich Piątek, 1 listopada 2019

Wojewoda Mazowiecki wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie uchwały Rady Miasta Żyrardowa z dnia 28 października 2019 roku zmieniającej nazwę ulicy z gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Jedności Robotniczej i jednocześnie wstrzymał jej wykonanie.

 ŹródłoTVP Info 

Dodaj komentarz