Gorzowscy seniorzy i restauratorzy z szansą na przetrwanie?

Pojawiła się nadzieja na przetrwanie kryzysu dla niektórych gorzowskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Jak donosi portal gazetalubuska.pl, Gorzów włącza się do rządowego programu Wspieraj Seniora, w którym przewidziano środki na ciepłe posiłki dla najstarszych mieszkańców miasta, co będzie też jednocześnie formą wsparcia lokalnych restauratorów.        

Od 18 listopada biorący udział w akcji gorzowscy restauratorzy będą dowozić obiady, w całości finansowane ze środków publicznych, skazanym przez rząd na izolację w domach, oczywiście dla ich specyficznie pojmowanego dobra, seniorom po siedemdziesiątce. Spośród ok. 15 tys. mieszkańców miasta w tym wieku, wykluczone z programu zostały tylko osoby, które już od dawna objęte są działaniami opiekuńczymi miasta.           

Władze Gorzowa mają do dyspozycji na pomoc dla lokalnych seniorów prawie pół miliona złotych, z czego 320 tys. zł pochodzi z budżetu państwa, ponad 80 tys. zł z kasy miasta i 60 tys. zł od spółek miejskich, które odpowiedziały na apel prezydenta o włączenie się do akcji. Połowa środków ma być przeznaczona właśnie na obiady, a reszta na zabezpieczenie podstawowych potrzeb seniorów, czyli robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych czy realizację recept.             

Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl uzyskanie przez seniorów wsparcia będzie bardzo proste, wystarczy osobiście lub nawet korzystając z pomocy sąsiada zadzwonić w godzinach od 8.00 do 18.00 pod specjalny numer 695 308 375 i wybrać z dostępnej listy lokali gastronomicznych włączonch do programu tę restaurację, która dostarczy zamówiony ciepły posiłek.            

Osobną sprawą jest kwestia skutków utrzymywania sprawnych jeszcze często po siedemdziesiąte seniorów dłuższy czas bez kontaktów społecznych, w totalnym bezruchu oraz bez dostępu do świeżego powietrza, i to nie tylko dla ich możliwości fizycznych i umysłowych, ale przede wszystkim dla ich odporności na funkcjonujące w środowisku naturalnym patogeny.          

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz