Gdański autobus ,,SOS-pomoc” znowu dociera do ludzi z problemem bezdomności

Po trzymiesięcznej przerwie na ulicach miasta ponownie pojawił się znany już mieszkańcom od trzech lat autobus ,,SOS – pomoc” z ciepłą zupą dla potrzebujących.

Jak donosi portal radiogdansk.pl w Gdańsku trwa kolejny sezon mobilnej jesienno-zimowej pomocy dla osób bezdomnych, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą skorzystać z oferty schronisk czy noclegowni i żyją po prostu na ulicy. Po trzymiesięcznej przerwie na ulicach miasta ponownie pojawił się znany już mieszkańcom od trzech lat autobus ,,SOS – pomoc” z ciepłą zupą dla potrzebujących.           

Niestety tym razem ze względu na szalejącą w Polsce pandemię strachu nie będzie można posiedzieć i ogrzać się w autobusie. Wydawanie posiłków przyjmie tylko formę ,,na wynos” i co najgorsze zabraknie w nim niezwykle ważnego dla tych ludzi, często stroniących od cywilizacji, pozostających poza systemem pomocy miasta, wsparcia ratownika medycznego. Nie będą więc mogli zadbać o swoje zdrowie. Przez ograniczenia sanitarne zrezygnowano również w tym sezonie z wydawania ciepłej odzieży na zimę. Pozostał rozgrzewający posiłek i … informacje o innych możliwościach uzyskania wsparcia.            

Koordynatorem akcji miasta, która ruszyła w 2017 roku jest MOPR. Została ona pomyślana nie tylko jako pomoc doraźna, lecz przede wszystkim ma służyć działaniom na rzecz wsparcia wychodzenia z kryzysu bezdomności. Stąd w autobusie przewidziano obecność pracownika socjalnego oraz współpracujących z MOPR streetworkerów, których głównym zadaniem jest motywowanie osób bezdomnych do zmiany sposobu życia.               

Cztery niezmienne od początku projektu przystanki autobusu zostały wytypowane w miejscach najczęstszego gromadzenia się osób bez dachu nad głową, a ostatni z nich nie bez przyczyny został pomyślany w pobliżu … noclegowni. Akcję prowadzi na zlecenie MOPR, Towarzystwo Wspierania Potrzebujących ,,Przystań” przy wsparciu miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która użycza pojazdu.           

Jak czytamy w portalu gdansk.pl w poprzednim sezonie jesienno-zimowym z mobilnej pomocy codziennie skorzystało średnio aż 56 osób, którym wydano prawie 18 tys. porcji regenerującej zupy, a dzięki wsparciu gdańszczan blisko 3 tys. sztuk ciepłych ubrań i odzieży na zmianę.                      

Opracowanie BC 


Źródło:      

Get involved!

Comments

No comments yet