Żywe lekcje historii w Koszalinie

W czasach kiedy słowa Honor, Patriotyzm, Ojczyzna dla młodzieży straciły na wadze, a większość z młodych ludzi czuje się w pierwszej kolejności Europejczykami a nie Polakami, niezwykle ważny jest regionalny projekt współpracy Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty z Archiwum Państwowym, dotyczący popularyzacji historii Polski. 
Żywe lekcje historii są organizowane przez Archiwum Państwowe w Szczecinie, z dobrym efektem już od dwóch lat. Tym razem kolej na Koszalin. W wyjątkowy dzień nowego święta państwowego, w Dzień Nauki Polskiej, Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Archiwum Państwowe w Koszalinie oficjalnie przypieczętowały umowę o współpracy, faktycznie trwającą już od wielu miesięcy. 
W ciągu ostatniego roku młodzież ze szkół regionu już miała  łatwy dostęp do zbiorów Archiwum Państwowego w Koszalinie  oraz została zaproszona na kilka ważnych wystaw, np. „Kobiety pierwszej Solidarności” czy archiwów rodzinnych mieszkańców Pomorza Środkowego. Teraz po podpisaniu umowy współpraca znacznie się rozszerzy. 
„Myślę, że ta forma współpracy z takim podmiotem, jakim jest Kuratorium Oświaty – pomoże nam jeszcze głębiej i szerzej propagować działania edukacyjne w obszarze historii lokalnej i budowaniu takiej tożsamości lokalnej” – dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie, Katarzyna Królczyk. 
Plany na przyszłość już są. Na początek wielka wystawa z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II przygotowana przy udziale uczniów koszalińskich szkół, to oni uzupełnią archiwa o materiały z wizyty papieża w Koszalinie. Zdjęcia z rodzinnych albumów, zapisy rozmów z rodzicami i dziadkami dotyczące wizyty i całego pontyfikatu staną się niezwykle ważnym elementem historii regionu, historii Polski. 
Następne planowane akcje, to między innymi: konkurs na plakat dotyczący wydarzeń sierpnia 80., obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów oraz wspólne przygotowania Narodowego Święta Niepodległości. 
„Wyjście na zewnątrz, do tak szacownej instytucji i na wykłady z bardzo mądrymi osobami, które mogą rzeczywiście bardzo dużo tym młodym osobom przekazać – to jest to, czego oni oczekują od nas” – zachodniopomorski kurator oświaty, Magdalena Zarębska-Kulesza. 
Na podstawie szczecin.tvp.pl
Obraz z pixabay.com

Get involved!

Comments

No comments yet