Trójmiejski nauczyciel Przemysław Staroń wśród 50 osób nominowanych do prestiżowej nagrody Global Teacher Prize

Trójmiejski nauczyciel Przemysław Staroń wśród 50 osób nominowanych do prestiżowej nagrody Global Teacher Prize

Przemysław Staroń, trójmiejski nauczyciel szkół średnich oraz wykładowca akademicki został nominowany do prestiżowej nagrody Global Teacher Prize, uznawanej za najważniejszą, nauczycielską nagrodę na świecie – czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl (https://dziennikbaltycki.pl/przemyslaw-staron-z-nominacja-do-prestizowej-nagrody-teacher-prize-jesli-wygram-ten-milion-dolarow-to-calosc-przeznacze-na/ar/c1-14868641). Fundacja Varkey ogłosiła listę 50 osób nominowanych do tego wyróżnienia i znalezienie się na niej, pośród 140 nauczycieli z całego świata, dowodzi naprawdę wybitnych osiągnięć zawodowych kandydata.

– Ważna jest też dla mnie misja, która przyświeca fundacji Varkey – powiedział Staroń portalowi – przekonanie, że to edukacja ma największe znaczenie, że to fundament wszelkiego rozwoju. W tym systemie to właśnie nauczyciel jest absolutnie kluczową postacią, bo to on kształtuje osobowość i umysł młodego człowieka na bardzo wielu płaszczyznach, a ten młody człowiek idzie potem w świat i ten świat tworzy. Skoro nauczyciel jest silnikiem, czyli sercem edukacyjnej machiny, musi mieć siłę, musi być doceniony, musi być godnie wynagradzany, nie może się bać. A naszą edukację od lat trawi lęk. Pamiętajmy, że przyszłość naszych dzieci budowana jest na teraźniejszości nauczyciela. A świat potrzebuje ludzi odważnych, dobrych i autentycznych.

Jak czytamy w portalu: „Global Teacher Prize przyznawana jest od 2015 r. Jej laureatami są nauczyciele z różnych stron świata. Zwycięzca nagrody zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie 12 października 2020 r. Otrzyma on milion dolarów. Przemysław Staroń już zadeklarował, że gdyby wygrał, całość nagrody przeznaczyłby na cele edukacyjne”. Do współpracy przy opracowaniu nowych metod edukacyjnych chciałby zaprosić wszystkich finalistów konkursu Global Teacher Prize.

Portal zamieszcza także charakterystykę kandydata. Jest z wykształcenia psychologiem, kulturoznawcą, religioznawcą i filozofem, wspierającym rozwój różnych osób na różnych poziomach – począwszy od nauczania myślenia w ramach bycia nauczycielem etyki, filozofii, wiedzy o kulturze w II LO w Sopocie, poprzez psychoedukację seniorów, aż po wykłady i szkolenia dla biznesu w ramach Uniwersytetu SWPS i Centrum Rozwoju JUMP.

Jak podaje portal, dzięki wykorzystywaniu w pracy nowych technologii i mediów społecznościowych, zwłaszcza Snapchata, jest Staroń nazywany profesorem Snapem. I jak czytamy dalej: „Kieruje Zakonem Feniksa (edukacyjny klub powstały w 2011 r.), jego uczniowie zdobyli rekordowe niemal 40 tytułów olimpijskich w Olimpiadzie Filozoficznej w ciągu 6 lat, stworzył „magiczną” pracownię #utrzy, mówi na TEDxach. W 2014 r. nominowany, a w 2018 r. zdobywca tytułu Nauczyciel Roku, znalazł się na liście 100 osób zasłużonych na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, a projekty międzypokoleniowe stworzone przez niego i Lidię Dysarz zostały nagrodzone przez Komisję Europejską. Został wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Ponadto jest konsultantem wydawniczym, publicystą, a także twórcą internetowym; jego artykuł „A czemu by nie z seniorami”, opublikowany w „Głosie Nauczycielskim”, został wyróżniony w Konkursie na Nagrodę im. Profesora Romana Czerneckiego”.

Get involved!

Comments

No comments yet