Programy lojalnościowe dofinansowania studentów medycyny to był strzał w dziesiątkę

Samorząd województwa lubuskiego wspiera kierunek lekarski Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po raz kolejny z budżetu województwa powędruje 3 mln zł na dofinansowanie kadry i infrastruktury.
Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego znalazł złoty środek na doskwierający w całym kraju problem kadrowy w służbie zdrowia. Nowo uruchomiony w 2015 roku kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim ze znacznym  wsparciem z budżetu województwa oraz dwa programy lojalnościowe dofinansowania studentów medycyny, to był strzał w dziesiątkę. Już za półtora roku pierwsi absolwenci studiów medycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego podejmą pracę w lubuskich szpitalach odpracowując ufundowane przez Urząd Marszałkowski stypendia.


Z inicjatywy marszałek województwa, Elżbiety Anny Polak wybrani studenci mogą liczyć w okresie studiów na 2 tys. zł brutto miesięcznie w zamian za pisemną deklarację podjęcia pracy w lubuskich szpitalach. Program ma za zadanie skutecznie rozwiązać deficyt lekarzy na regionalnym rynku pracy. Wieloletni plan finansowy przewiduje dotacje z tego tytułu na kwotę miliona złotych rocznie. O stypendium mogą starać się również studenci innych uczelni medycznych z całego kraju. Liczą się oceny, kompetencje kandydatów oraz wybrane przez nich specjalizacje.
Umowa przewiduje czas odpracowania dofinansowania w lubuskich placówkach, równy okresowi pobierania stypendiów. Dotyczy tylko studentów III, IV, V i VI roku studiów. W razie nie wywiązania się z umowy, uczestnik programu musi zwrócić całą kwotę udzielonego mu wsparcia.  


Województwo lubuskie po udanym posunięciu rozszerzenia oferty zielonogórskiej uczelni o kierunek lekarski, może się też poszczycić wielką dynamiką przyrostu specjalistów z tytułami profesorskimi. W ciągu czterech lat liczba wykładowców z tytułem profesorskim zwiększyła się z 20 do 130. Wielu z nich podjęło pracę w zielonogórskich szpitalach, co znacznie wpływa na jakość opieki medycznej nie tylko w mieście ale całym regionie.
Na podstawie gazetalubuska.pl, lubuskie.pl
Obraz luvqs z Pixabay

Dodaj komentarz