Matura – wiedza czy chęć szczera?

Po roku nauki zdalnej ku przerażeniu kiepsko wyedukowanych online maturzystów, zbliżają się wielkimi krokami matury, a że koronawirusowy cyrk trwa w najlepsze, rozgorzała dyskusja na ich temat. Jedni uważają, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ich przeprowadzenia, inni że trzeba je przełożyć aby przedtem zaszczepić drugą dawką cudownej szczepionki nauczycieli, a Lewica zaapelowała nawet o zaszczepienie samych maturzystów, oczywiście dla ich bezpieczeństwa. Aż dziw bierze, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł aby przeprowadzić egzaminy maturalne w tym roku zdalnie.                

Za to jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl w środowisku nauczycieli, niektórzy poszli jeszcze dalej rzucając w eter propozycje, aby w ogóle zrezygnować z matur, i to nie tylko w tym roku. Według prezes Fundacji Nowej Edukacji SPUNK instytucja matury to do niczego już niepotrzebny przeżytek, który w dodatku wywołuje u uczniów długofalowy stres i silną presję, kuriozalnie przeszkadzające w zdobywaniu umiejętności i wiedzy, a system szkolny nastawiony jedynie na przygotowanie do egzaminów maturalnych nie sprawdza się, ponieważ ginie w ten sposób istota edukacji – wszechstronnego rozwoju intelektualnego oraz wspierania pasji i zainteresowań młodego pokolenia Polaków.         

I choć przyznać należy, że jest w tym wiele racji, to jednak rewolucyjne likwidowanie matur zamiast korekty sposobu nauczania, który niestety nie był doskonały nawet przed tak modną ostatnio edukacją zdalną, wydaje się pomysłem mocno przesadzonym i to nie tylko dlatego, że matura to tradycja. Chodzi raczej o to aby znowu przywrócić maturze rangę prawdziwego egzamiu dojrzałości, a nie jeszcze jednego, trochę większego sprawdzianu wiedzy do odfajkowania, w którym liczy się powtarzanie wyuczonych na pamięć formułek, a nie samodzielne myślenie. Nie tylko wiedza o otaczającym świecie, ale również świadomość zachodzących wokół przemian społecznych, kulturowych czy politycznych, powinny być wyznacznikiem zdanego lub nie, egzaminu dojrzałości.                

Zachodzi tylko pytanie czy wszyscy współcześni nauczyciele bez względu na to czy będą zaszczepieni, czy też nie, są przygotowani na myślącą młodzież wychodzącą poza ramy szablonu, a nie tylko na ocenianie jej według ustalonego klucza?      

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz