Kard. Sarah: atak na celibat stawia kapłaństwo w śmiertelnym niebezpieczeństwie

Zdaniem gwinejskiego hierarchy, kapłaństwo znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie oraz przechodzi poważny kryzys ze względu na głosy wydobywające się z wnętrza Kościoła, pragnące rozluźnienia dyscypliny celibatu. „Atakując celibat, atakujecie Kościół i Jego tajemnicę” – zwrócił się do zwolenników takiego rozwiązania.

„Zniesienia celibatu chcą przede wszystkim zachodni uczeni, poszukujący kolejnych naruszeń. Chcę to mocno podkreślić; biedni, prości i szeregowi katolicy nie postulują jego zniesienia” – oznajmił kard. Robert Sarah w wywiadzie dla portalu National Catholic Register.

Prefekt Kongregacji Dyscypliny Sakramentów i Kultu Bożego wyjaśnił dlaczego postulujący rozluźnienie dyscypliny w kwestii celibatu, tak naprawdę sprowadzają na Kościół katastrofę.

„Chcąc wyświecać żonatych mężczyzn, przyznaje się, że kapłaństwo to nie jest zajęcie na pełny etat, że nie wymaga poświęcenia, daru z siebie, że zostawia uchylone drzwi dla innych czynności; pracę zawodową czy wolny czas w życiu prywatnym. To fałszywe podejście. Ksiądz jest księdzem cały czas. Kapłaństwo nie jest jedynie hojnym poświęceniem; to konsekracja całej osoby, niezmywalne dopasowanie naszych dusz do Chrystusa, kapłana pragnącego od nas ciągłego nawracania by móc odpowiedzieć na jego wolę” – podkreślił.

„Celibat jest niekwestionowanym znakiem, że ksiądz pragnie oddać się w całości Bogu” – zaznaczył.

Gwinejski hierarcha zwrócił się do tych autorów Drogi Synodalnej  w Niemczech, którzy postulują odejście od dotychczasowej katolickiej etyki seksualnej, w tym, otwarcia drogi do wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów. „Pragnę wykrzyczeć moje obawy; nie rozrywajcie Kościoła na strzępy! Atakując celibat, atakujecie Kościół i Jego tajemnicę”. Kard. Sarah przestrzegł przed budowaniem nowego, „ziemskiego Kościoła. „To oznacza odarcie go z Tajemnicy i pozbawienia Bożego daru” – podkreślił.

Na pytanie przeprowadzającego wywiad Edwarda Pentina, dotyczące celu napisania książki „Z głębi naszych serc”, kardynał odpowiedział:

„Ponieważ kapłaństwo jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie! Przechodzi poważny kryzys. Odkrycie ogromnej ilości nadużyć seksualnych popełnianych, a nawet biskupów jest tego niepodważalnym symptomem. Papież emeryt Benedykt XVI już się na ten temat mocno wypowiedział. Ale jego przesłanie zostało zniekształcone i zbagatelizowane. Dzisiaj także podejmuje się działania polegające na uciszeniu go. I tak samo, zostają podjęte dywersyjne manewry mające na celu odwrócenie uwagi od jego proroczego przesłania” – podkreślił.

Kard. Sarah oznajmił, że papież-senior mówi o tym, czego nie chce się słuchać – że prawdziwą przyczyną skandali seksualnych jest odejście od wiary i słaba formacja kapłanów. Dzisiaj zamiast kształtować kapłana według modelu człowieka oderwanego od świata, w całości poświęconego Bogu, dla którego rezygnuje z wielu ziemskich przyjemności, ukazuje się księdza jako zwyczajnego człowieka.

„Chcą go strywializować, zsekularyzować, sprofanować” – podkreśla. Hierarcha pyta – za Benedyktem XVI – dlaczego pedofilia osiągnęła tak wielkie rozmiary? Ostateczna odpowiedź może wynikać jedynie z braku wiary. „Tylko tam, gdzie wiara już dłużej nie determinuje działań człowieka, może pojawić się tak wielka zbrodnia” – uzasadnia.

Źródło: lifesitenews.com / ncregister.com Za:Pch24

Get involved!

Comments

No comments yet