Gdańskie szkoły uczą gospodarować odpadami

„Planeta Odzysku” to proekologiczny projekt edukacyjny do którego przystąpiło 9 gdańskich szkół – informuje portal m.trojmiasto.pl (https://m.trojmiasto.pl/nauka/W-gdanskich-szkolach-stratuje-eko-projekt-Planeta-Odzysku-n142406.html). Stara zasada: „bawiąc – uczyć” znajduje odzwierciedlenie także podczas przekazywania młodym ludziom wiedzy na temat minimalizowania produkcji odpadów oraz ich późniejszego segregowania oraz powtórnego wykorzystania.

Od 21 lutego do 27 kwietnia szkoły powalczą o nagrody w wysokości 40 tys. zł i 10 tys. zł. Jak czytamy w portalu: „Głównym celem gry jest edukacja społeczeństwa – jak można przyjaźniej zachowywać się wobec środowiska, być ekologicznie świadomym. Grający w Planetę odzysku 2.0 odbędą wirtualną podróż po Gdańsku. W każdym z punktów czekają na nich informacje i zadania dotyczące gospodarki odpadami. Uczniowie grając, dowiedzą się np. co to jest i jak powstaje kompost, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi, czym są odpady przemysłowe, po co i jak segregować poprawnie śmieci. Po ukończeniu gry zdobyte punkty trafiają na konto danej szkoły.”

Szkoły startujące w konkursie musiały przedstawić własne projekty szkolnych centrów gospodarki obiegu zamkniętego.

To od dzisiejszych dzieci i młodzieży zależy, jak będzie wyglądał świat za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – stwierdził m.in. cytowany przez portal prezes Zakładu Utylizacyjnego Michał Dzioba. Jego firma zaproponowała m.in. grę edukacyjną w którą można zagrać na stronie www.planetaodzysku.pl, przy czym do wspólnej zabawy zaproszeni są także dorośli opiekunowie dzieci oraz „wszyscy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu postępowania z odpadami”.

W ubiegłym roku pierwszą nagrodę w konkursie i 50 tys. zł otrzymała SP 85 w Gdańsku, która zbudowała za te pieniądze ogródek meteorologiczny.

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet