Film „Kresy” – świadectwo dramatu wypędzonych w relacjach świadków (video – cały film)


Gazeta Lubuska wyprodukowała fabularyzowany film dokumentalny „Kresy”. W lutym odbędzie się telewizyjna premiera filmu, który powstał na kanwie wspomnień czytelników Gazety Lubuskiej jako kontynuacja cyklu artykułów kresowych zamieszczanych od wielu lat na łamach gazety. Film wyreżyserował Rafał Bryll, a autorami scenariusza są Dariusz Chajewski i Witold Głowacki.


Film powstał w hołdzie pokoleniu, które już odchodzi oraz ich bliskim, którzy zginęli i na zawsze pozostali na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Przejmujące historie ludzi oderwanych od korzeni, wypędzonych na zawsze z rodzinnych domów. Tragiczne losy przesiedleńców i ich trudne początki na Ziemiach Odzyskanych.


Film, którego premierowy pokaz międzynarodowy miał miejsce na 28. Film Festival Cottbus, zdobył prestiżowe nagrody; Grand Prix 34. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana oraz trzecią nagrodę na 3. Festiwalu Losy Polaków w kategorii film fabularny i dokument fabularyzowany. Brał udział również w konkursie 11. edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, zapełniając na pokazie salę po brzegi oraz w konkursie 20. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. 


Telewizyjna premiera filmu „Kresy” będzie miała miejsce w sobotę 22 lutego na TVP Historia o godz. 23.50, powtórka zaplanowana jest na poniedziałek 24 lutego o godz. 20.10.
Wspomnienia Kresowiaków na stronie:
https://plus.gazetalubuska.pl/nasze-kresy-17-wrzesnia-1939-to-byl-poczatek-kresowej-tragedii/ar/c1-14428553

Na podstawie gazetalubuska.pl

Dodaj komentarz