Do wszystkich polskich szkół trafi komiks poświęcony obławie augustowskiej

Takiej formuły upowszechniania wiedzy o jednej z największych tragedii w powojennej historii Polski jeszcze nie było.

Do wszystkich polskich szkół trafi wkrótce komiks poświęcony obławie augustowskiej. Nosi tytuł „Zabrane życia 1945”. Wstęp do tego wydawnictwa napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Jak mówi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – ks. Stanisław Wysocki, wiedza na temat zbrodni dokonanej w lipcu 1945 roku przez wojska sowieckie wciąż nie jest powszechna.

– W naszej historii są postacie i wydarzenia, które przez wiele lat oczekiwały, by o nich opowiedzieć oraz przywrócić im należne miejsce w zbiorowej pamięci. Żeby sprawa obławy augustowskiej nabrała wymiaru edukacyjnego w szkołach, zdecydowaliśmy się wydać ten komiks.

Jest to opowieść nie tylko o samej obławie, ale też o tym, co ją poprzedzało, czyli m.in. o podziale Europy na strefy wpływów, a także o dochodzeniu prawdy na temat zbrodni z 1945.

Ks. Wysocki dodaje, że komiks powstał za kratami Aresztu Śledczego w Suwałkach.  

– Autorem jest Adam Parczyński – rysownik, a jednocześnie jego wychowawca w areszcie – Sławomir Rafalski. Adam Parczyński odsiadywał wyrok i w tym czasie ten komiks narysował.

„Zabrane życia 1945” mają trafić do szkół w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło: radio.bialystok.pl

Get involved!

Comments

No comments yet